Budka o propozycji premiera ws. spotkania: tak dla pracy w parlamencie, nie dla "ustawki"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2020 15:34

Nie ma zgody KO na to, by brać udział w kolejnych oszustwach - tak w poniedziałek (2 listopada) lider PO Borys Budka odniósł się do propozycji premiera Mateusza Morawieckiego spotkania z opozycją. Szef Platformy zapowiedział wnioski o informację w Sejmie premiera i rządu nt. walki z pandemią.

Budka o propozycji premiera ws. spotkania: tak dla pracy w parlamencie, nie dla "ustawki"
Borys Budka odniósł się do propozycji premiera Mateusza Morawieckiego spotkania z opozycją. Fot. PTWP (archiwum).

Budka poinformował także, że KO będzie chciało rozszerzenia porządku najbliższych obrad Sejmu o dzień poświęcony tylko na kwestię walki z COVID-19.

Na konferencji prasowej w Sejmie szef PO odniósł się do informacji rzecznika rządu Piotra Müllera, że w poniedziałek na godz. 17 planowane jest spotkanie premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych; w spotkaniu mają wziąć też udział przedstawiciele rady medycznej ds. epidemiologicznych.

Głównym tematem spotkania ma być sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Müller nie wykluczył, że pojawi się też temat protestów po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych.

- Nie mamy zamiaru brać udziału w kolejnych zagrywkach propagandowych. Od samego początku pandemii ten rząd oszukuje społeczeństwo. Tak było w marcu, gdy rząd mówił, że jest gotowy na pandemię, tak było i później, gdy sprowadzano pod publikę wielkim Antonowem maseczki bez atestów, gdy ściągano sprzęt, zapewniano nas o respiratorach, że będą, podczas gdy były kupowane od handlarzy bronią, tak jest i teraz - oświadczył Budka.

Budka zaznaczał, że KO od samego początku żądała zwiększenia liczby testów na obecność koronawirusa do 100 tys. na dobę i tego, by 2 mld zł zostały przeznaczone na służbę zdrowia, zamiast na wsparcie TVP, a także domagała się szczepionek na grypę dla polskich seniorów. Podkreślał, że te propozycje nie zostały zrealizowane.

- Gdyby pan premier Morawiecki chciał rozmawiać w sposób odpowiedzialny, to przesłałby nam (przed spotkaniem) swoje propozycje - zaznaczył lider PO.

Jak ocenił, rząd "zbudował strategię walki z koronawirusem na chaosie i oszustwie".

- Przypomnę, że jeszcze w czwartek ministrowie tego rządu zapewniali, że cmentarze nie zostaną zamknięte 1 listopada, a kilkanaście godzin później pan premier Morawiecki, kilka godzin przed wejściem w życie tej decyzji, coś takiego ogłosił - przypomniał Budka.

Zapewnił, że KO jest jednak gotowa do pracy w parlamencie. - Dlatego składamy do marszałek Sejmu wniosek o pełną informację Prezesa Rady Ministrów oraz podległych mu ministrów na temat aktualnej sytuacji dotyczącej walki z pandemią, ale również o zobowiązanie premiera do przedstawienia spójnej, kompleksowej strategii walki z koronawirusem. Powinno to być zrobione tutaj w parlamencie, powinien być temu poświęcony odrębny cały dzień, jesteśmy gotowi tutaj do pracy choćby i od jutra - oświadczył lider PO.

Dodał, że KO zwróci się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o rozszerzenie najbliższego posiedzenia izby o jeden dzień, w całości poświęcony walce w COVID-19, oraz o pilne zwołanie posiedzenia wszystkich kluczowych komisji, które mogą zająć się "poszczególnymi elementami strategii walki z koronawirusem".

Budka przypomniał, że KO złożyła dotąd 19 projektów ustaw w sprawie walki z epidemią i żaden z nich nie został przez rząd zaakceptowany.  Zaś "największe oszustwo ostatnich dni" to próba zmiany przepisu, który został przegłosowany "dzięki determinacji opozycji w Senacie", a gwarantuje stuprocentowe dodatki dla wszystkich pracowników służby zdrowia, zaangażowanych w walkę z COVID-19. - Na drugi dzień po przyjęciu tej poprawki przez Sejm pan prezes (PiS Jarosław) Kaczyński wraz ze swoją większością parlamentarną odebrał te należne pieniądze polskim medykom, podzielił medyków na lepszych i gorszych - mówił Budka.

- Dlatego nie możemy w takiej formule prowadzić rozmów - dodał.

Szef PO dopytywany, czy nie poczuwa się do współodpowiedzialności do walki z pandemią, skoro sam prognozował wiosną, że skończy się ona do jesieni, Budka zaznaczył, że "za strategię walki z COVID odpowiada ten rząd".

- Jeśli ktoś nie mając pomysłu na walkę z pandemią, próbuje wciągać do tego opozycję, a w dodatku wyciągać obywateli na ulicę, to jest to wyjątkowo nieodpowiedzialne - powiedział. - A strategii nie było od samego początku - dodał.

- Tak, panie premierze, jesteśmy gotowi do pracy, ale tu w parlamencie, nad konkretnymi projektami ustaw, nad konkretnymi rozwiązaniami, a nie na kolejnej ustawce, z której nic nie będzie wynikało - przekonywał lider PO, odnosząc się do spotkania w KPRM. 

PAP - Piotr Śmiłowicz, Wiktoria Nicałek

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum