Są trzy rodzaje długiego COVID. Objawy każdego są inne. Nowe odkrycie badaczy

Autor: • Źródło: PAP10 sierpnia 2022 12:06

Nowe ustalenia badaczy w sprawie tzw. długiego COVID. Według naukowców z uczelni King's College London (KCL) występuje on w trzech odmianach, z których każda wiąże się z innymi symptomami. Odkrycie opisał brytyjski portal Sky News

Są trzy rodzaje długiego COVID. Objawy każdego są inne. Nowe odkrycie badaczy
Brytyjscy eksperci: są trzy rodzaje długiego Covidu, każdy z różnymi symptomami Fot. Shutterstock

 

Są trzy rodzaje długiego COVID. Objawy każdego są inne

Długi COVID oznacza utrzymywanie się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż cztery tygodnie, czasami przez wiele miesięcy.

Według ekspertów w przypadku pierwszego rodzaju długiego Covidu doświadcza się objawów neurologicznych, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bólu głowy. Dotykają one tych, którzy zakazili się wirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były Alfa i Delta.

Druga grupa chorujących cierpi na problemy z oddychaniem, w tym ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.

Ostatnia, trzecia grupa zmaga się z różnorodnymi objawami, w tym z kołataniem serca, bólem mięśni oraz zmianami skórnymi.

Naukowcy przebadali 1459 osó 

Aby wyciągnąć wnioski dotyczące różnych rodzajów długiego Covidu, naukowcy przebadali 1459 osób żyjących z tą chorobą, które nadal borykają się z objawami co najmniej 12 tygodni po zakażeniu.

- Zebrane dane wyraźnie pokazują, że zespół chorobowy następujący po przebyciu Covid-19 (...) występuje w kilku podtypach. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania może pomóc w znalezieniu strategii leczenia  - powiedziała doktor Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z KCL.

Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii na długi Covid-19 cierpi ok. 2 mln osób - podał w czerwcu brytyjski państwowy urząd statystyczny ONS. Według niego długi Covid-19 najczęściej występuje wśród kobiet, osób w wieku od 35 do 69 lat, mieszkańców ubogich obszarów, pracowników systemu opieki społecznej, zdrowotnej lub edukacji, a także wśród osób, u których jednocześnie występują inne schorzenia bądź są niepełnosprawne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum