Bruksela: uzgodnienia w sprawie proporcjonalnego rozdziału szczepionek w UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 21:57

W Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich pojawiła się kwestia proporcjonalnego rozdziału szczepionek w UE. Postulat podniosła Polska. Z informacji PAP wynika, że KE zapowiedziała uruchomienie systemu proporcjonalnego ich rozdziału wśród krajów.

Bruksela: uzgodnienia w sprawie proporcjonalnego rozdziału szczepionek w UE
Zasada proporcjonalności będzie stosowana przy każdym zamówieniu Fot. Archiwum

Na spotkaniu ambasadorów krajów UE w piątek omawiano kwestie zamówień kolejnych partii szczepionek przeciwko Covid-19. Wzięła w nim udział Sandra Gallina, szefowa Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia Komisji Europejskiej.

- Polska podnosiła w ostatnich tygodniach i podniosła też na spotkaniu w piątek kwestię potrzeby wdrożenia spójnego systemu proporcjonalnego rozdziału szczepionek w UE. KE zapowiedziała, że będzie przestrzegana zasada proporcjonalnego udziału krajów UE w kolejnych zamówieniach na partie szczepionek biorąc pod uwagę populację. Dotychczas kryteria mówiły teoretycznie o proporcjonalnym rozdziale szczepionek ze względu na liczbę ludności, ale nie wszystkie państwa członkowskie brały udział we wszystkich zamówieniach. Najczęściej zamawiają obecnie duże państwa członkowskie, a mniejsze często nie rezerwują preparatu. W efekcie te zasady były niejasne - wskazało źródło dyplomatyczne.

Jak dodał rozmówca PAP, KE poinformowała w piątek, że zasada proporcjonalności będzie stosowana przy każdym zamówieniu. "W każdym zamówieniu każdy kraj będzie miał maksymalną liczbę szczepionek, które może zakontraktować. Kontraktowanie nie będzie obligatoryjne. Jeśli część krajów nie skorzysta, to pozostałe niewykorzystane będą rozdzielane pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie - zaznaczyło źródło.

Z Brukseli Łukasz Osiński - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum