PAP, AK/Rynek Zdrowia | 10-10-2010 13:42

Bronisław Komorowski: nie ruszać kompromisu w sprawie aborcji

Prezydent Bronisław Komorowski jest zaniepokojony postulatem legalizacji aborcji, który przedstawiła w swoim programie partia tworzona przez Janusza Palikota.

Wśród 15 postulatów programowych, które Palikot przedstawił podczas kongresu Ruchu Poparcia Palikota w Sali Kongresowej 2 października znalazły się m.in.: usunięcie religii ze szkół, prawo kobiet do aborcji, darmowa antykoncepcja, refundacja in vitro, wprowadzenie edukacji seksualnej w szkołach, zaprzestanie finansowania Kościoła ze środków publicznych

Komorowski przyznał, że postulat legalizacji aborcji go niepokoi. Zdaniem prezydenta, lepsza jest polityka, „kiedy się walczy o coś, a nie z czymś, czy z kimś”. – A już próba walki z Kościołem szczególnie mi nie odpowiada – podkreślił.

W ocenie prezydenta, dziś obowiązuje kompromisowa wersja ustawy antyaborcyjnej.

– To jest dobry kompromis. Próba jego naruszenia, to jest wywołanie straszliwych emocji, które nie wiadomo czym się skończą, i na prawicy, i na lewicy – zaznaczył.

Jego zdaniem, to jest trochę taka sytuacja, gdy „uczeń czarnoksiężnika uruchamia różne siły i potem nad nimi nie panuje”.

– Ja uważam, że polskiej demokracji służy ta wersja kompromisu w sprawie aborcji i przestrzegam przed jej ruszaniem – podkreślił.

Przypomnijmy, że o zmianie prawa dotyczącego aborcji mówi ostatnio również SLD.