Bromber po spotkaniu z medykami: straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia23 września 2021 15:48

Protest medyków. Od kilku dni jesteśmy w kontakcie z protestującymi. Obie strony przedstawiły dziś swoje propozycje. Docelowym modelem dyskusji jest Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia - powiedział po czwartkowym (23 września) spotkaniu z protestującymi medykami wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia FOT. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Jesteśmy na początku tych negocjacji. Straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga - mówi wiceminister zdrowia Piotr Bromber
  • - Ministerstwo Zdrowia podaje dane, które zawierają błędy merytoryczne - mówili po czwartkowym (23 września) spotkaniu protestujący medycy
  • Zdaniem Piotra Brombera protestujący nie wskazali, które informacje przygotowane przez resort zdrowia są błędne. - Uwzględniliśmy powszechnie dostępne dane - podkreśla

Bromber: Zaproponowaliśmy konkretną perspektywę i konkretne nakłady

- Zaproponowaliśmy konkretną perspektywę i konkretne nakłady, w trzech wariantach wzrostu wynagrodzeń w latach 2022-2027. Protestujący też złożyli swoje propozycje - powiedział dziennikarzom po czwartkowym (23 września) spotkaniu z protestującymi medykami wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Szukamy kompromisów, jest dla nich pole. Trwać będą przygotowania techniczne (do kolejnych rozmów - red.). Ze strony protestujących padł termin, że mamy się spotkać we wtorek o godz. 11.00. - dodał.

- Jesteśmy na początku tych negocjacji. Straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga - tak Bromber skomentował zapowiedź zaostrzenia przez medyków formy protestu.

- Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. Ministerstwo Zdrowia podaje dane, które zawierają błędy merytoryczne - mówili z kolei po spotkaniu protestujący medycy.

W spotkaniach powinni brać udział także pracodawcy

Zdaniem Piotra Brombera protestujący nie wskazali, które informacje przygotowane przez resort zdrowia są błędne. - Uwzględniliśmy powszechnie dostępne dane - podkreśla.

- Jesteśmy nastawieni pozytywnie, chcemy rozmawiać - zapewnił wiceszef resortu zdrowia.

- Dla nas docelowym i optymalnym forum do dyskusji jest Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia, w którego pracach wezmą także udział pracodawcy. I do tego w przyszłości będziemy dążyli - zapowiedział Piotr Bromber.

Czytaj też: Kim jest Piotr Bromber? Nowy wiceminister zdrowia nie jest lekarzem

Zakończyło się spotkanie protestujących medyków z MZ. "Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani"

Czego oczekują protestujący medycy

Przypomnijmy, że Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia domaga się, między innymi: znacznie szybszego od planowanego w ustawie wzrostu nakładów na zdrowie (do wysokości nie 7%, ale 8% PKB) oraz zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej.

Protest pracowników ochrony zdrowia trwa od 11 września.

Czytaj też: Pracodawcy RP apelują o włączenie do rozmów pomiędzy protestującymi medykami a MZ

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum