Bromber: nie wykluczam wizyty w Białym Miasteczku

Autor: KM • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia16 września 2021 07:50

Spodziewamy się obecności wszystkich zainteresowanych - mówił o czwartkowym spotkaniu z medykami Piotr Bromber na antenie Polsat News.

Bromber: nie wykluczam wizyty w Białym Miasteczku
Fot. PAP/Piotr Nowak

Piotr Bromber o proteście medyków

Piotr Bromber, nowy wiceminister od dialogu w Graffiti w Polsat News przyznał, że nie był jeszcze w Białym Miasteczku. Czy pójdzie?

- Nie wykluczam takiej sytuacji, taka możliwość jest. Sytuacja jest dynamiczna - powiedział.

Odniósł się również do braku porozumienia z protestującymi.

- My nie mówimy, że mamy rację, ja nie mam monopolu na wiedzę, także przede wszystkim jest to kwestia nastawienia na rozmawianie - podkreślał.

- Rozmawiamy z tymi, którzy chcą z nami rozmawiać - dodał.

Zaznaczył, że nie można tej dyskusji sprowadzać tylko do pieniędzy.

- Nie da się dyskusji w ochronie zdrowia sprowadzić tylko do nakładów, zwiększyliśmy liczbę miejsc na kierunkach lekarskich, miejsc dla rezydentów. Podejmujemy te działania, zwiększamy te nakłady. My nie różnimy się w tym, że powinniśmy zwiększać nakłady, mówimy o tym, że dynamika nakładów powinna być dostosowana do aktualnych możliwości - dodawał.

- Musimy odbudować zaufanie w ochronie zdrowia - mówił. - Jeżeli będziemy w punkcie wyjścia deprecjonowali siebie, trudno będzie o dialog.

Do strajku medyków nawiązywali również:

Maria Ochman: część postulatów protestujących popieram, inne uważam za zaporowe

Dr Grzesiowski o strategii rządu: to działanie zagrażające zdrowiu publicznemu

Problemem w ochronie zdrowia są braki kadrowe

- W głównej mierze problemy wynikają z braku potencjału, braku kadr - mówił Bromber. - Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat o prawie dwa tysiące zwiększyliśmy liczbę miejsc na studiach i będziemy cały czas zwiększali  dodał i zaznaczył, że zwiększana jest również liczba rezydentów. Wyraził nadzieję, że "w perspektywie ta dostępność się poprawi".

Na pytanie, co jeśli medycy po studiach zechcą wyjechać do Niemiec przez lepsze warunki płacowe, nowo powołany wiceminister zdrowia odrzekł, że nie można im tego odmówić.

- Swoboda przepływu towarów, osób i tak dalej, to są elementy rynku wewnętrznego, to jest de facto punkt wyjścia i istotny element całej integracji europejskiej - dodał Bromber. Zaznaczył jednak, że resort "będzie chciał zrobić wszystko, żeby dać młodym ludziom perspektywę".

- Będziemy chcieli zrobić wszystko (...), żeby nie mieli takiego dylematu: zostać, czy też nie zostać, ale spróbujmy rozmawiać - zaapelował. - Nie da się tak po prostu wyjść przed kamerę czy też w mediach społecznościowych. Mówić, mówić, mówić - podkreślał, wskazując na konieczność zachowania odpowiedniej proporcji pomiędzy mówieniem a słuchaniem - Ja nastawiam się na słuchanie - podsumował wiceminister.

Co dzieje się w białym miasteczku? Sprawdź naszą relację na żywo: Białe Miasteczko i protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Twarze strajku medyków. Odpowiadamy, "kto jest kim":

Anna Bazydło wiceszefowa Porozumienia Rezydentów. To ona rzuciła wyzwanie ministrom

Wojciech Szaraniec. Szef Porozumienie Rezydentów. Za jego determinacją stoi m.in. choroba matki

Krystyna Ptok. Ślązaczka i pielęgniarka, która politykom się nie kłania. Kim jest szefowa OZZPiP?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum