Brazylia sprowadza 4 tys. kubańskich lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2013 19:09

Brazylia postanowiła sprowadzić jeszcze w tym roku do pracy na najbardziej zaniedbanych medycznie terenach olbrzymiego kraju 4 tys. kubańskich lekarzy. Jednocześnie poszukuje lekarzy gotowych wyjechać do Brazylii w Portugalii i Hiszpanii.

Brazylia sprowadza 4 tys. kubańskich lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rząd prezydent Dilmy Rousseff ogłosił swój program umocnienia powszechnej publicznej służby zdrowia realizowany pod hasłem "Więcej lekarzy" w odpowiedzi na masowe demonstracje uliczne, których uczestnicy domagali się podniesienia nakładów na edukację, transport i opiekę zdrowotną.

Federalna Rada Medycyny reprezentująca większość brazylijskich lekarzy energicznie przeciwstawia się "importowi" personelu medycznego z zagranicy. Zagroziła również zakwestionowaniem na drodze sądowej reformy systemu kształcenia lekarzy w ramach rządowego programu Jednolitego Systemu Zdrowia. Przewiduje on obowiązkowe dwuletnie praktyki kliniczne dla studentów medycyny.

Prezydent Dilma Rousseff uzasadnia wprowadzenie obowiązkowych praktyk potrzebą podniesienia poziomu zawodowego brazylijskich lekarzy; "studenci medycyny powinni również odwdzięczyć się w ten sposób społeczeństwu za nakłady na ich kształcenie".

Federalna Rada Medycyny krytykuje reformę jako "próbę zmuszenia młodych lekarzy do niewolniczej pracy", która "opóźni ich start do kariery zawodowej".

Brazylia, dziś już szósta potęga gospodarcza świata, liczy ponad 400 tys. lekarzy na ponad 200 milionów mieszkańców. Na ubogich peryferiach wielkich miast i na rozległych terenach zacofanego cywilizacyjnie brazylijskiego interioru brakuje co najmniej 15 tys. lekarzy - odmawiają oni podejmowania pracy w "strefach peryferyjnych".

Na 15,4 tys. ofert pracy w takich miejscach, ogłoszonych przez władze lokalne, w tym roku wpłynęło jedynie 1,6 tys.  zgłoszeń od lekarzy brazylijskich - ogłosił w czwartek rząd, uzasadniając konieczność sprowadzenia cudzoziemców.

Trzyletnie, standardowe kontrakty podpisywane przez władze brazylijskie z kubańskimi, portugalskimi i hiszpańskimi lekarzami przewidują wynagrodzenie miesięczne w wysokości 10 tys. reali, tj. ok. 4,2 tys. dolarów, i częściowy zwrot kosztów wynajmu mieszkania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum