Brakuje pielęgniarek, ale minister zdrowia jest dobrej myśli. "Poprawianie warunków płacowych"

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP22 września 2021 08:00

W Polsce dramatycznie brakuje pielęgniarek. Ponad 69 tys. pielęgniarek i położnych pracuje, mimo że są już w wieku emerytalnym. Jeśli odejdą trzeba będzie zamykać szpitale. Jaki pomysł na tę katastrofę ma Ministerstwo Zdrowia? O szczegółach opowiadał we wtorek, 21 września, Adam Niedzielski.

Protest medyków 11 września w Warszaawie Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Ponad 69 tys. pielęgniarek i położnych w Polsce pracuje, mimo że są już w wieku emerytalnym
  • Prognoza wskazuje, iż do 2025 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 16 761, a do 2030 r. o 36 293
  • Autorzy raportu, który w czerwcu publikowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zauważają, że już w 2021 r. bez pielęgniarek i położnych mogą zostać 272 szpitale, a w roku 2030 - 415
  • Jaki pomysł na przeciwdziałanie kryzysowi kadrowemu ma Ministerstwo Zdrowia? Minister Niedzielski: poprawianie warunków płacowych ma zapewnić stały dopływ do zawodu

Ratownicy i pielęgniarki - tu minister zdrowia chce zwiększać kadry. Jak?

- Zwiększamy możliwości kształcenia na kierunkach medycznych, poprawiamy warunki płacowe; procesy się dzieją – wskazywał w wtorek, 21 września, w Sanoku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski uczestniczył tam w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.

- Spotykamy się w gronie rektorów (…) by dyskutować o rozwoju kadr w Polsce, szczególnie tych kształconych na poziomie zawodowym - m.in. o ratownikach medycznych, o pielęgniarkach  - mówił na konferencji prasowej szef MZ.

Czytaj więcej: Pielęgniarki emerytki. To one utrzymują system. Jeśli odejdą do zamknięcia 272 szpitale

Niedzielski: poprawianie warunków płacowych ma zapewnić stały dopływ do zawodu

Relacjonował, iż z rozmów z rektorami wynika, że jest bardzo duże zainteresowanie m.in. studiami dla pielęgniarek i ratowników. Z rozmów ze studentami wynika z kolei - jak mówił - że gwarancje płacowe są impulsem do podejmowania nauki na kierunkach medycznych.

- Liczba kierunków pielęgniarskich zwiększyła się z 74 do 110. Mamy 36 dodatkowych uczelni, również na poziomie kształcenia zawodowego" - podał.

- Skutkuje to tym, że liczba osób, które są przyjmowane na pierwszy rok studiów rośnie systematycznie z poziomu mniej więcej 6 tys. do ponad 8 tys. na pierwszym roku. Procesy się dzieją, ale nie charakteryzują się one szybką zmianą  - stwierdził minister.

Przyznał jednocześnie, że cały czas jest problem dotyczący średniej wieku w grupie zawodowej pielęgniarek.

- Ale systematyczne zwiększania naborów, poprawianie warunków płacowych ma zapewnić stały dopływ do zawodu i mam nadzieję, jak najmniejszy odpływ - dodał. 

Sprawdź: 6500 zł miesięcznie dla pielęgniarki? Szefowa OZZPiP pokazała pasek wypłaty

Pielęgniarka pokazała pasek. Nie uwierzycie, ile zarabia! Wcześniej to samo zrobiły jej koleżanki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum