Brak pieniędzy na staże, wydłużone wydawanie zgód. Kraska: 80 proc. wniosków jest do poprawy

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe14 września 2022 11:30

– Procedury wydawania zgód na zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek są w dalszym ciągu dosyć chwiejne. Średni czas oczekiwania to 5-6 miesięcy - mówiła w trakcie wczorajszego posiedzenia Zespołu doraźnego ds. uchodźców Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak Polak.

Brak pieniędzy na staże, wydłużone wydawanie zgód. Kraska: 80 proc. wniosków jest do poprawy
Posiedzenie zespołu doraźnego ds. uchodźców KWRiST. Fot: Paweł Wańczko/lubuskie.pl
  • Tematy zatrudniania medyków z Ukrainy i leczenia szpitalnego uchodźców poruszono wczoraj na posiedzeniu Zespołu doraźnego ds. Uchodźców Wojennych z Ukrainy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
  • Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak dopytywała o wydłużające sie procedury wydawania zgód na pracę lekarzom i pielęgniarkom z Ukrainy
  • Zwróciła również uwagę na brak informacji w sprawie możliwości sfinansowania z budżetu państwa staży dla medyków z Ukrainy

Procedury sie wydłużają, brak pieniędzy na staże

We wtorek, 13 września, odbyło się w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W trakcie spotkania z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak zaapelowała m.in. o przyspieszenie wydawania pozwoleń na pracę medykom z Ukrainy.

– Procedury wydawania zgód na zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek są w dalszym ciągu dosyć chwiejne. Średni czas oczekiwania to 5-6 miesięcy. Na przykład Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim czeka na decyzję w sprawie osiemnastu pielęgniarek. Do tej pory udało się zatrudnić cztery pielęgniarki z Ukrainy. Czekamy na zgodę dla dziewięciu lekarzy z Ukrainy. Przy olbrzymim deficycie lekarzy jest to dla nas bardzo ważne. Udało się uzyskać trzy zgody na ich zatrudnienie – powiedziała marszałek.

Elżbieta Anna Polak zwróciła również uwagę na brak informacji w sprawie możliwości sfinansowania z budżetu państwa staży dla medyków z Ukrainy. Wniosek o takie świadczenia zgłaszała Okręgowa Izba Lekarska.

– Ten postulat nie został rozpatrzony pozytywnie i w tej sprawie nic się nie zmieniło. Staramy się bardzo, by jednak wdrożyć ten postulat. Jest on bardzo istotny, biorąc pod uwagę występujące deficyty w zawodach medycznych – powiedziała marszałek. 

Kolejna kwestia dotyczy zwiększenia finansowania dla szpitali w związku z obecnością ukraińskich pacjentów.

– Wnioskowaliśmy, żeby w każdym regionie, proporcjonalnie do liczby wydanych numerów PESEL, zwiększyć finansowanie również dla szpitali, nie tylko dla podstawowej opieki zdrowotnej, bo jest to nierówne traktowanie. Może to rzutować na ostateczne rozliczenie – podkreśliła Elżbieta Anna Polak. 

Na postulaty przedstawione przez marszałek odpowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował m.in., że wydawanie zgód na pracę dla medyków z Ukrainy przedłuża się, ponieważ ponad 80 proc. złożonych wniosków jest niekompletnych, wymaga uzupełnienia ze względów formalnych. Co do zwiększenia finansowania dla szpitali, wiceminister stwierdził, że nie ma potrzeby wprowadzenia dodatkowych płatności za ukraińskich pacjentów.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum