Brak lekarzy? Szumowski: nie odstajemy znacząco od średniej europejskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 08:25

Odbudowa kadr medycznych to jeden z priorytetów ministerstwa - powiedział w rozmowie opublikowanej w poniedziałkowym (9 grudnia) Super Expressie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Brak lekarzy? Szumowski: nie odstajemy znacząco od średniej europejskiej
- Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej, która rejestruje wszystkich lekarzy mających prawo wykonywania zawodu, nie wynika, żebyśmy znacząco odstawali od średniej europejskiej - Łukasz Szumowski. Fot. Archiwum

Szef resortu zdrowia w rozmowie z "SE" był pytany o fakt, że brakuje w Polsce aż 68 tys. lekarzy. "Odbudowa kadr medycznych to jeden z priorytetów ministerstwa i jedno z podstawowych wyzwań ochrony zdrowia w Polsce. Trzeba być jednak precyzyjnym, kiedy podajemy takie dane. Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej, która rejestruje wszystkich lekarzy mających prawo wykonywania zawodu, nie wynika, żebyśmy znacząco odstawali od średniej europejskiej" - zauważył Szumowski.

"Rejestr NRL podaje na 30 września br., że mamy w Polsce 140 420 lekarzy wykonujących zawód i 38 451 lekarzy dentystów wykonujących zawód. Podliczając wskaźnik liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców, to wynika z niego, że to 3,6. Dokładnie tyle, ile wynosie średnia europejska według OECD. W przypadku lekarzy i lekarzy dentystów razem wychodzi 4,65. Biorąc pod uwagę lekarzy wystawiających e-zwolnienia, to jest to więcej. Ponad 149 tys. lekarzy, a przecież wiemy, że część lekarzy zwolnień nie wystawia" - przypomniał Szumowski.

Dopytany dlaczego zatem, mówi się, że jesteśmy w "ogonie Europy" minister zdrowia powiedział, że "według OECD wskaźnik liczby lekarzy w Polsce wynosi 2,38". "Tyle że oni biorą pod uwagę lekarzy według raportów podmiotów leczniczych. Przez to ujmuje się tam głównie lekarzy pracujących w szpitalnictwie publicznym. W przypadku niektórych grup, jak np. pracownicy przychodni, dane te są niedokładne, a te grupy pominięte" - wskazał Szumowski. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum