Bosak pokazał na konferencji tablicę. Resort zdrowia odpowiada na zarzuty

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP12 października 2021 09:24

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało posłowi Konfederacji na temat rzekomo "likwidowanych po cichu" oddziałów szpitalnych. Resort ocenił, że zaprezentowane przez Bosaka informacje są nierzetelne.

Bosak pokazał na konferencji tablicę. Resort zdrowia odpowiada na zarzuty
Krzysztof Bosak stwierdził, że oddziały są po cichu likwidowane. Fot. PAP/Tomasz Gzell
 • Na konferencji prasowej (11 październik) poseł Konfederacji Krzysztof Bosak ocenił, że "trwa zapaść polskiego lecznictwa"
 • Przeczytał przy okazji listę przygotowaną przez Konfederację. Znalazło się na niej 40 oddziałów, które jego zdaniem są likwidowane
 • - Nie wiemy, w jaki sposób pan Bosak ustalał dane o zlikwidowanych oddziałach szpitalnych, ale już po pobieżnym sprawdzeniu okazuje się, że nie są one rzetelne - odpowiada MZ

Bosak: to są oddziały po prostu likwidowane

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak na konferencji prasowej w poniedziałek ocenił, że obecnie "trwa zapaść polskiego lecznictwa". Powiedział, że dysponuje listą ponad 40 różnych miejsc w Polsce, w których po cichu likwidowane są oddziały szpitalne. Mówił o "tragedii tysięcy polskich obywateli, którzy są odcięci od normalnej opieki lekarskiej i muszą podróżować setki kilometrów do szpitali, w których mogą uzyskać opiekę".

- Ta lista mówi sama za siebie. Jest bardzo długa. To nie są oddziały zamknięte tymczasowo, to są oddziały po prostu zlikwidowane - poinformował.

Poseł odczytał przygotowaną przez Konfederację listę, na której jest ponad 40 zlikwidowanych - jego zdaniem - oddziałów w kilkunastu miejscowościach, a także Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Częstochowie. Z informacji - zebranych na podstawie publikacji medialnych - może wynikać, że już zamknięte bądź planowane do formalnej likwidacji są oddziały: pediatria (w 9 miejscowościach), ginekologia (w pięciu), interna (w siedmiu), chirurgia i neurologia (w czterech) czy oddziały udarowe (w trzech szpitalach).

Bosak odczytał też listę kilkunastu oddziałów, z których pacjenci nie mogą już korzystać. Według niego są to m.in.: SOR we Wrocławiu i pojedyncze oddziały w kilku szpitalach - zakaźny, otolaryngologia dzieci, kardiologia, chirurgia naczyniowa, gastrologia, neonatologia, dermatologia i psychiatria.

Czytaj: 7. spotkania z protestującymi medykami nie będzie. Minister zmienia formułę

Resort zdrowia odpowiada posłowi: to nie są rzetelne informacje

- Nie wiemy, w jaki sposób Pan Bosak ustalał dane o zlikwidowanych oddziałach szpitalnych, ale już po pobieżnym sprawdzeniu okazuje się, że nie są one rzetelne - czytamy w udzielonej PAP odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na zarzuty Bosaka.

- Świadczą o tym następujące przykłady: nadal istnieje w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą oddział pediatryczny w Szpitalu w Cieszynie, zatem nieznane jest źródło informacji, że został zlikwidowany. Podobna sytuacja jest ze szpitalem w Międzyrzecu Podlaskim. Natomiast lecznica w Pucku zgłosiła, że oddział pediatryczny będzie zawieszony do 30 listopada, więc to nieprawda, że został zlikwidowany. Także w Aleksandrowie Kujawskim oddział jest zawieszony do 24 grudnia, a nie zlikwidowany - wyliczono w stanowisku MZ.

Podkreślono również, że podmioty lecznice mają ustawowy obowiązek zgłaszania do rejestru oddziałów szpitalnych, które są likwidowane lub zawieszone.

Ministerstwo podkreśliło także, że "każdy przypadek należy badać jednostkowo, bo różne są powody, dla których podmioty dokonują zmian w swojej strukturze organizacyjnej".

- Warto pamiętać o tym, że likwidacja oddziałów szpitalnych związana jest często z różnymi działaniami organizacyjnymi podmiotów leczniczych (np. połączenie oddziałów) i niejednokrotnie nie wiąże się z ograniczeniem dostępności dla pacjentów. Ponadto należy wskazać, że oprócz likwidacji oddziałów, ma również miejsce tworzenie innych. Podmioty lecznicze samodzielnie decydują o kształcie własnej struktury organizacyjnej i na podstawie własnej decyzji lub organu tworzącego. Wniosek o wpis zmian w ww. rejestrze nie zawiera informacji o przyczynie likwidacji danej komórki organizacyjnej - informuje również MZ. 

Czytaj: 15 tys. zgonów na SOR-ach w ubiegłym roku. Dziennikarz zapytał o to ministra zdrowia

Fundusz Medyczny. Niedzielski: to ważne, by uprościć częściowo ścieżkę refundacji

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze