Borelioza. RPO alarmuje: zbyt długi czas oczekiwania na rozpoznanie

Autor: oprac. PG • Źródło: BRPO, Rynek Zdrowia21 października 2021 10:40

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do Ministerstwa Zdrowia ws. szybszego rozpoznawania boreliozy. - Lekarz POZ wciąż nie może wystawić skierowania na refundowane badania wykrywające boreliozę - alarmuje BRPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do Ministerstwa Zdrowia. Foto: PAP/ Michał Zieliński
  • Tylko w 2019  odnotowano ponad 20 tys. nowych przypadków boreliozy. 
  • Do połowy tego roku stwierdzono już prawie 6,5 tys. przypadków boreliozy.
  • Biuro rzecznika Praw Obywatelskich alarmuje: za długi czas oczekiwania na rozpoznanie. 

Jak informuje Biuro RPO, do Rzecznika wpłynęła skarga w sprawie dostępu do leczenia boreliozy. Wnioskodawca wskazał, że nawet przy widocznym rumieniu u pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie może wystawić mu skierowania na refundowane badania wykrywające boreliozę. Może to uczynić jedynie lekarz specjalista od chorób zakaźnych.

Czytaj także: Borelioza. Prawie 6,5 tys. przypadków boreliozy w Polsce od początku roku

Jak pisze RPO, tymczasem czas oczekiwania na wizytę do takiego specjalisty to kilka miesięcy, a przecież leczenie należy podjąć jak najszybciej.

"Oznacza to przedłużenie czasu badania, które potwierdzi lub wykluczy chorobę" - wskazano w piśmie.

Jak przypomina BRPO, Rzecznik już w 2017 r. sygnalizował resortowi potrzebę zmiany w tym zakresie. "Zwrócił wtedy uwagę na ówczesne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, który potwierdził, że w koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej brakuje badań w kierunku wykrywania zakażenia borelioz" - napisano w piśmie do MZ.

W piśmie do Ministerstwa Zdrowia, Biuro RPO spytało zatem resort, czy planuje podjąć działania dla zapewnienia optymalnego dostępu do świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu boreliozy, z uwzględnieniem wśród świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej procedur diagnostycznych lub leczniczych ukierunkowanych na wykrycie i leczenie tej choroby.

Czytaj także: Borelioza. Objawy, leczenie i diagnostyka. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jaka jest jej przyczyna?

Borelioza - przyczyny

Przyczyną boreliozy jest transmisja do krwiobiegu bakterii Borrelia burgdorferi, które przynależą do krętków. Wśród bakterii z tego rodzaju wymienia się co najmniej piętnaście gatunków żyjących na całym świecie, jednak człowiekowi w największym stopniu zagraża zaledwie pięć spośród nich.

Ukąszenia kleszczy reprezentujących te pięć gatunków są powodem najpopularniejszego powikłania pokleszczowego, tzw. rumienia wędrującego. Ukąszenia larw nie stanowią dużego ryzyka, ponieważ rzadko zdarza się, aby larwa była nosicielem czynnika zakaźnego. 

W Europie najczęściej spotkać można bakterie Borrelia afzelli i Borrelia garinii. Zakażenie tymi patogenami wiąże się z wystąpieniem problemów skórnych i neurologicznych. Borrelia bavariensis i Borrelia spielmanii również powodują problemy neurologiczne.

Europejskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) podają, że około 12 procent kleszczy w Europie przenosi bakterie Borrelia burgdorferi. Najwyższe wskaźniki zakażeń odnotowuje się w Europie Środkowej, głównie w Austrii, Czechach, południowych Niemczech, Słowacji, Słowenii i Szwajcarii.

Kleszcze lokują się zwykle w lasach liściastych lub mieszanych, ale natkniemy się na nie również na łąkach, w parkach i na miejskich zieleńcach.

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum