Bon medyczny 500 plus na dziecko. Nowy pomysł RPD. Dla kogo i na jakich warunkach?

Autor: oprac. MP • Źródło: RPD/Rynek Zdrowia09 listopada 2021 06:00

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak proponuje wprowadzenie bonu medycznego na dziecko w wysokości 500 zł. miesięcznie. Komu przysługiwałby bon medyczny?

Bon medyczny 500+ na dziecko. Nowa propozycja Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka Fot. Twitter RPD
  • Rzecznik Praw Dziecka proponuje wprowadzenie bonu medycznego 500 plus
  • Co to jest bon medyczny i komu przysługuje?
  • Mikołaj Pawlak zawnioskował do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o wpisanie propozycji do projektu ustawy

Rzecznik Praw Dziecka proponuje wprowadzenie bonu medycznego 500+

Według danych RPD na koniec 2020 roku 8463 wychowanków przebywających w pieczy zastępczej miało orzeczenie o niepełnosprawności, czyli ponad 11 proc. Informacje pozyskane z powiatów wskazują zaś, że ponad połowa dzieci przebywających w pieczy zastępczej potrzebuje stałego dostępu do specjalistów z zakresu ochrony zdrowia, terapii czy rehabilitacji 

Jak wskazuje RPD, państwowe placówki medyczne nie zawsze są w stanie odpowiednio szybko udzielić wsparcia zdrowotnego, terapeutycznego i rehabilitacyjnego. 

Aby zapobiec tym problemom, Rzecznik Praw Obywatelskich wyszedł z propozycją wprowadzenia bonu medycznego o wartości 500 zł miesięcznie na każdego wychowanka rodzinnych domów dziecka.

Zawnioskował już do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o wpisanie propozycji do projektu reformy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Dla kogo bon medyczny? Gdzie można użyć bony medyczne 500+?

Jak wyjaśnia rzecznik, bon byłby przeznaczony do opłacania w placówkach prywatnych usług medycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej, a także na zakup niezbędnych leków czy środków pomocniczych. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum