PAP/Rynek Zdrowia | 29-12-2011 15:08

Bolesław Piecha: Komisja Zdrowia zajmie się listą leków refundowanych

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się w piątek (30 grudnia) w trybie pilnym kontrowersjami dotyczącymi nowej listy leków refundowanych - poinformował przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).

Dodał, że na posiedzenie komisji zostanie zaproszony minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Chodzi o opublikowaną przez resort zdrowia nową listę leków refundowanych. 1 stycznia wejdzie w życie ustawa refundacyjna i zgodnie z jej przepisami także wtedy ma zacząć obowiązywać lista. Po raz pierwszy zawarte na niej produkty mają stałe ceny i marże, które ministerstwo zdrowia negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Listę opublikowano w formie obwieszczenia - tak przewiduje ustawa refundacyjna. Zgodnie z nowymi przepisami lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Lista refundacyjna wywołała krytykę różnych środowisk. Zastrzeżenia ma także środowisko transplantologów, ponieważ na liście zabrakło leku Valcyte - chroniącego pacjentów po przeszczepie przed chorobą cytomegalowirusową.

Według ekspertów rynku farmaceutycznego, nowa lista jest niekorzystna także dla chorych na astmę, leczących się onkologicznie i psychiatrycznie. Jak informują eksperci, z listy refundacyjnej usunięto 847 produktów, a zmiany w terapiach będą dotyczyły setek tysięcy chorych.

Listę krytykowali także chorzy na cukrzycę.

Także sposób publikacji listy budzi kontrowersje m.in. BCC oraz prawników, którzy uważają, że Ministerstwo Zdrowia zbyt późno wydało obwieszczenie oraz dostarczyło decyzje do firm farmaceutycznych.