Bloomberg: Polska w opiece zdrowotnej przed Niemcami, Danią, USA

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2013 16:22

Polska zajęła 21. miejsce (na 48) w rankingu skuteczności opieki zdrowotnej, przygotowanym przez prestiżowy serwis ekonomiczny Bloomberg (m.in. przed Niemcami, Danią, Holandią czy nawet USA).

Bloomberg: Polska w opiece zdrowotnej przed Niemcami, Danią, USA

Gazeta Wyborcza, która donosi o tym zaskakująco wysokim miejscu Polski w rankingu, zwraca uwagę, że nie bez znaczenia była metodologia i kryteria oceny. Efektywność opieki zdrowotnej wyrażona jest w rankingu Bloomberga przez zależność między oczekiwaną dalszą długością życia obywateli a wysokością wydatków na służbę zdrowia oraz wysokością PKB.

I tak dla przykładu USA wydają na opiekę zdrowotną bardzo dużo pieniędzy - i jest to duży procent ich PKB - jednak efekt tych wydatków nie przekłada się na wyższą niż w porównywanych krajach oczekiwaną długość życia. Wręcz przeciwnie - osiągają jeden z najgorszych rezultatów.

Tymczasem w Polsce oczekiwana dalsza długość życia jest bardzo wysoka - 75-77,5 lat (dane za 2008 r.), co przekłada się na 60 proc. ostatecznej oceny, podczas gdy np. koszty opieki zdrowotnej na głowę są u nas niskie, ale w ogólnej ocenie stanowi to 10 proc.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum