Blisko 700 uwag do ustawy o niektórych zawodach medycznych. Projekt ma trafić do Sejmu
Po konsultacjach publicznych i opinii Komisji Prawniczej projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Wówczas dokumentem, który ma regulować 17 nowych zawodów medycznych, zajmie się Sejm.

- Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych wraz z czterema rozporządzeniami wykonawczymi przez niemal rok był w konsultacjach publicznych
- Strona społeczna zgłosiła blisko 700 uwag. Ujęte w tabelach wraz z odpowiedziami wnioskodawcy zajmują ponad 400 stron druku
- Projekt podlegał sprawdzeniu komisji prawniczej. Teraz oczekuje na skierowanie do Rady Ministrów
- Procedowana ustawa ma regulować aż 17 zawodów medycznych
Ustawa o niektórych zawodach medycznych
Ukazał się raport z konsultacji publicznych projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. Swoje uwagi zgłosił cały szereg organizacji i podmiotów, jest ich prawie 700. Projekt ustawy w wyniku tych prac został poprawiony - uwzględnionych zostało ponad 170 uwag strony społecznej, a częściowo ponad 60. Uwagi, które nie zostały wzięte pod rozwagę, stanowią jednak większość, jest ich ponad 430. Jakie przykładowo sugestie zgłaszały samorządy i organizacje branżowe?
W trakcie konsultacji publicznych Naczelna Rada Lekarska zgłosiła wątpliwości do tego, czy takie kwestie jak zasady etyki zawodowej powinny być określane przez Ministra Zdrowia w drodze rozporządzenia. Ta uwaga została uwzględniona przez ustawodawcę.
Naczelna Rada Aptekarska apelowała natomiast w sprawie zapisów powrotu medyków do zawodu po przerwie dłuższej niż 5 lat, co wymagałoby 6-miesięcznej pracy pod nadzorem innej osoby.
- W przypadku utrzymania przepisu w brzmieniu pierwotnie zaproponowanym w projekcie, technik farmaceutyczny, mający przerwę w zawodzie, nie będzie mógł odbyć przeszkolenia w aptece, w której są zatrudnieni tylko farmaceuci - wskazała NRA.
Ministerstwo Zdrowia uwagi uwzględniło, poszerzając katalog o farmaceutów oraz lekarzy dentystów i fizjoterapeutów.
Z kolei Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podniosła m.in. fakt, iż ustawa nie określa zakresu kompetencji osób wykonujących te zawody oraz kwestii sposobu wynagradzania.
Resort wyjaśnił, że uregulowania dotyczące kompetencji zostaną określone w rozporządzeniach wydanych do poszczególnych zawodów, a w sprawie sposobu wynagradzania "należy wskazać, iż przedmiotowe kwestie są poza zakresem regulacji".
17 nowych zawodów medycznych
Przypomnijmy: ustawa o niektórych zawodach medycznych ma regulować aż 17 zawodów medycznych. To:
- asystentka stomatologiczna,
- dietetyk,
- elektroradiolog,
- higienistka stomatologiczna,
- logopeda,
- masażysta,
- opiekun medyczny,
- optometrysta,
- ortoptysta,
- podiatra,
- profilaktyk,
- protetyk słuchu,
- technik dentystyczny,
- technik farmaceutyczny,
- technik ortopeda,
- technik sterylizacji medycznej,
- terapeuta zajęciowy.
Przepisy mają określać warunki i zasady wykonywania wymienionych zawodów, a także kwestie rozwoju zawodowego. Ponadto dotyczy również:
- zadań zawodowych, do wykonywania których są uprawnione osoby wykonujące zawód medyczny;
- wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania zawodu medycznego;
- efektów uczenia się właściwych dla danego zawodu medycznego, które muszą być realizowane w ramach kształcenia zawodowego, biorąc pod uwagę konieczność odpowiedniego przygotowania absolwentów do wykonywania zawodu medycznego;
- kodeksu etyki i deontologii medycznej dla osób wykonujących zawód medyczny.
Za sprawą nowej ustawy powstać miałby także rejestr osób wykonujących zawody objęte dokumentem.
Pełen raport z konsultacji do pobrania poniżej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- Raport+z+konsultacji.pdf Prezentacja PDF • 2,72 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (1)