Błaszczak: utworzymy specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2019 19:41

W Brukseli przyjęto polską propozycję nowego projektu zwiększania zdolności obronnych UE w ramach programu PESCO. Utworzymy specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych - poinformował we wtorek (12 listopada) szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak: utworzymy specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"W Brukseli przyjęto polską propozycję nowego projektu zwiększania zdolności obronnych UE w ramach programu PESCO. Utworzymy specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych. Dołączymy też do 4 innych programów m.in. dot. cyberbezpieczeństwa" - napisał we wtorek na Twitterze Błaszczak.

We wtorek w Brukseli miało miejsce posiedzenie ministrów obrony państw UE, którzy omawiali kwestie bezpieczeństwa i obrony. Szczególną uwagę ministrowie poświęcili stałej współpracy strukturalnej (PESCO) i jej spójności z innymi inicjatywami obronnymi. Według wcześniejszych zapowiedzi rada UE miała we wtorek przyjąć 13 nowych projektów PESCO. Polskiej delegacji przewodniczył Paweł Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Informacja podana przez Błaszczaka na twitterze dotyczy tego spotkania.

O tym, że Polska zgłosiła pierwszy projekt w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO) - PAP dowiedziała się w poniedziałek ze źródeł dyplomatycznych. Według pozyskanych informacji chodziło właśnie o centrum zapewniające wsparcie medyczne dla sił specjalnych. Partnerem w projekcie mają być Węgry.

Decyzja w tej sprawie, a także o innych projektach, miała zapaść podczas wtorkowego posiedzenia unijnych ministrów obrony w Brukseli. Polska jest zaangażowana w kilka projektów PESCO, ale do tej pory sama ich nie zgłaszała.

Z założenia w każdym z projektów muszą uczestniczyć co najmniej dwa kraje grupy PESCO. Większość projektów to wspólne przedsięwzięcia od trzech do sześciu państw. Polska już wcześniej zgłosiła m.in. swój udział w największym projekcie, mającym na celu poprawę mobilności wojsk i sprzętu na terenie Wspólnoty.

W trzeciej fazie przyjmowania projektów PESCO Warszawa zdecydowała się wyjść z własną inicjatywą. Z informacji PAP wynika, że chodzi o ustanowienie centrum szkolenia medycznego, które miałoby skupiać się na wsparciu sił operacji specjalnych.

Polska ma już podwaliny pod ten projekt. W Łodzi działa Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, gdzie szkolą się medycznie siły specjalne. W ramach PESCO miałoby ono zostać zmodyfikowane, by zwiększyć profesjonalną współpracę w tej dziedzinie uczestniczących państw członkowskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum