Bilety na skoki narciarskie tylko dla zaszczepionych. RPO interweniuje
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły skargi, że bilety na skoki narciarskie w Wiśle i Zakopanem mogą kupić tylko osoby zaszczepione. RPO domaga się wyjaśnień do PZN.

- Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi, że osoby niezaszczepione nie mogą kupić biletów na skoki narciarskie w Wiśle i Zakopanem
- RPO przypomina natomiast, że "rządowe rozporządzenie co do limitu osób w danej imprezie, do którego nie wlicza się osób zaszczepionych, nie daje prawnych mechanizmów weryfikacji zaszczepienia".
- - Umożliwienie udziału w danym wydarzeniu jedynie osobom zaszczepionym - lub ograniczenie dostępu osób niezaszczepionych - może prowadzić do naruszenia podstawowych praw i wolności obywateli - wskazuje Biuro RPO
- O wyjaśnienie sytuacji został poproszony prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner
Bilety na skoki narciarskie tylko dla zaszczepionych. RPO interweniuje
Do Rzecznika Praw Obywatelskich - jak poinformowało we wtorek, 26 października biuro RPO - wpływają skargi na decyzję PZN w sprawie sprzedaży biletów na konkursy skoków narciarskich w Wiśle i Zakopanem "jedynie osobom w pełni zaszczepionym na nieobowiązkową szczepionkę przeciwko COVID-19 lub mającym status ozdrowieńca".
Tymczasem jak przypomina w komunikacie biuro rzecznika "Art. 73 Konstytucji gwarantuje każdemu wolność korzystania z dóbr kultury. W świetle zaś art. 31 ust. 3 Konstytucji, ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane wyłącznie w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób. Nie mogą one naruszać istoty wolności i praw".
Nie ma uprawnień do kontroli statusu szczepienia osób, których dotyczy limit
RPO przypomina natomiast, że limity osób, do których nie wlicza się osób zaszczepionych, wprowadziło rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
- Jednocześnie jednak prawodawca nie stworzył mechanizmów weryfikacji faktu zaszczepienia. Podmioty zobowiązane przepisami o limitach osób nie mają uprawnień do kontroli statusu szczepienia osób, których dotyczy limit - komentuje biuro RPO.
Naruszenie podstawowych praw i wolności obywateli
Rzecznik stoi więc na stanowisku, że "umożliwienie udziału w danym wydarzeniu jedynie osobom zaszczepionym - lub ograniczenie dostęp osób niezaszczepionych - może prowadzić do naruszenia podstawowych praw i wolności obywateli".
- Kryterium ewentualnych ograniczeń może być co najwyżej zagrożenie dla zdrowia publicznego powodowane przez daną osobę. Rzecznik zdaje sobie sprawę, że część osób nie będzie mogła się zaszczepić ze względów zdrowotnych lub też nie będzie chciała skorzystać z nieobowiązkowego szczepienia; może być również odporna na zachorowanie - przekazało biuro RPO.
O wyjaśnienie sytuacji został poproszony prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)