Bielan: PiS nie poprze wniosku PO o wotum nieufności wobec ministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2018 20:14

PiS nie poprze wniosku PO o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - zapowiedział w środę (3 stycznia) wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

PiS nie poprze wniosku PO o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Fot. Sejm/Krzysztof Białoskórski

PO chce odwołania Konstantego Radziwiłła z funkcji ministra zdrowia; wniosek w tej sprawie zamierza złożyć w Sejmie w przyszłym tygodniu. Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił, że zagrożone jest bezpieczeństwo pacjentów.

Jak mówił, w związku z wypowiadaniem klauzuli opt-out, pacjenci mają utrudniony dostęp do szpitali m.in. w województwach podlaskim, śląskim, opolskim, małopolskim, łódzkim, mazowieckim, czy podkarpackim. - Dzisiaj minister zdrowia de facto abdykował, zamienił się w rolę komentatora tej sytuacji - stwierdził Arłukowicz.

Absolutnie nie poprzemy wniosku jeśli chodzi o wotum nieufności wobec jakiegokolwiek ministra - oświadczył wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi się za nim opowiedzieć się minimum 231 posłów.

Podczas środowego nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, dotyczącego skutków wypowiadania klauzul opt-out przez lekarzy, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, poinformował, że dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy, z czego 1889 to rezydenci. Przypomniał, że w polskich szpitalach pracuje ponad 88 tys. lekarzy, z czego ok. 16 tys. to rezydenci. 

Zapewnił, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone i mają oni dostęp do opieki: - Nie mamy do czynienia z żadną sytuacją krytyczną, a używanie słowa "chaos" moim zdaniem odnosi się głównie do tego wirtualnego czy medialnego świata czy rzeczywistości, która nijak się ma do tego, co naprawdę dzieje się w polskich szpitalach - powiedział minister.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum