Biedroń: nie zbudujemy więcej kościołów i pomników, zbudujemy lepszą służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 16:45

Służba zdrowia musi zostać lepiej dofinansowana, na zdrowiu nie można oszczędzać - powiedział w środę (20 lutego) w Lublinie lider partii Wiosna Robert Biedroń. Zapowiedział dążenie do zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 7,2 proc. PKB w 2024 r.

Biedroń: nie zbudujemy więcej kościołów i pomników, zbudujemy lepszą służbę zdrowia
- Na zdrowiu nie można oszczędzać - przekonywał w Lublinie Robert Biedroń. Fot. PTWP

- Tutaj już nie da się łatać dziur, nie da się kombinować, trzeba zacząć troskę o zdrowie Polek i Polaków, żeby nie było tak, jak w Lublinie - dziś czytałem w jednej z waszych gazet, że na rezonans magnetyczny czeka się 185 dni, czyli ponad pół roku - powiedział Biedroń.

Zwrócił uwagę na duże, rosnące zadłużenie szpitali.

- Z takim problemem borykałem się jako prezydent Słupska i wiem, że podobne problemy ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie przy ul. Kraśnickiej, który ma 300 mln zł długu i Centrum Onkologii (Ziemi Lubelskiej - PAP) - 80 mln zł długu - wskazał Biedroń.

- Na zdrowiu nie można oszczędzać - podkreślił i zapowiedział dążenie do zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia.

- Nie zbudujemy więcej kościołów, nie zbudujemy więcej pomników, zbudujemy lepszą służbę zdrowia, tak żebyśmy doszlusowali w 2024 r. do 7,2 proc. PKB. To będzie już standard, który nie będzie już najniższym w Europie, ale już będziemy doganiali średnią europejską - powiedział Biedroń.

Lider Wiosny zapowiedział też starania o zmiany w edukacji: wycofanie religii ze szkół, większy nacisk na naukę języka angielskiego, bardziej praktyczne programy nauczania, podwyżki płac dla nauczycieli.

- Nie może być tak, że państwo każdego roku wydaje 2 miliardy zł na lekcje religii - powiedział i wskazał, że te pieniądze powinny być wydane na lepszą naukę języka angielskiego.

- Nie będzie więcej takich sytuacji, że w szkole dziecko nie nauczy się języka angielskiego, ale będzie zmuszane do tego, żeby uczyć się 10 przykazań. 10 przykazań - to ważne - może się nauczyć w salce katechetycznej, a szkoła publiczna jest od tego, żeby nauczyła polskie dzieci dobrze angielskiego - zaznaczył.

Podkreślił potrzebę podniesienia płac osób najmniej zarabiających. Chce to osiągnąć przez uzależnienie pensji minimalnej od średniego wynagrodzenia, tak, aby "w ciągu kilku lat" pensja minimalna wynosiła 60 proc. średniego wynagrodzenia.

Ekspertka Wiosny do spraw osób z niepełnosprawnościami, paraolimpijka, Karolina Hamer, zapowiedziała dążenie do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. Chce dla nich "edukacji włączającej", podniesienia podstawowych świadczeń o 500 zł oraz wprowadzenia specjalnej karty uprawniającej do bezpłatnego transportu i korzystania z ośrodków kultury, rekreacji, sportu.

- Będziemy walczyć o aktywny, otwarty, wspierający rynek pracy, dlatego że to jest potężny problem do rozwiązania - zapowiedziała.

Biedroń podkreślił, że jego partia jest gotowa do wyborów. W Lubelskiem Wiosna ma już struktury we wszystkich 24 powiatach. Kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma zaprezentować w "najbliższym czasie".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum