Białystok: nowi konsultanci z Deklaracją wiary

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2014 17:57

Wojewoda podlaski powołał 59 medycznych konsultantów wojewódzkich na nową kadencję. Są wśród nich lekarze, których podpisy widnieją pod Deklaracją wiary.

Gazeta Wyborcza zapytała w urzędzie wojewódzkim czy nie ma sprzeczności w tym, że konsultant wojewódzki katolicki system wartości stawia ponad obowiązujące w Polsce prawo.

- Konsultanci są wybierani w kilku etapach. Najpierw takiego lekarza nominuje środowisko, później wojewoda zgłasza kandydatury do konsultanta krajowego. Stamtąd kandydatury są wysyłane do ministerstwa. Ostateczne decyzje podejmuje resort - odpowiedziała Joanna Gaweł, rzeczniczka wojewody podlaskiego.
 
Rzecznik ministerstwa Krzysztof Bąk poinformował z kolei, że zgodnie z Ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty każdy lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. 
 
W piątek (6 czerwca) wojewoda powołał na nową kadencję 59 konsultantów wojewódzkich, w tym w dwóch tzw. nowych dziedzinach: endokrynologia i diabetologia dziecięca oraz gastroenterologia dziecięca.
 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum