Białystok: 228 mln zł z Funduszu Medycznego na rozbudowę szpitala dziecięcego

Autor: • Źródło: PAP03 października 2022 12:58

Blisko 228 mln zł z Funduszu Medycznego dostanie na rozbudowę poradni specjalistycznych Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku. W poniedziałek władze szpitala i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dostały symboliczny czek, promesę na to finansowanie.

Białystok: 228 mln zł z Funduszu Medycznego na rozbudowę szpitala dziecięcego
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku z dotacją na inwestycje. Fot. Twitter/Dariusz Piontkowski

 

Obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w poniedziałek uruchamiane są pieniądze z tego funduszu, z jego części dedykowanej infrastrukturze strategicznej w szpitalach pediatrycznych.

- Stawiamy właśnie na pomoc szpitalom pediatrycznym - mówił Kraska. Dodał, że cała kwota funduszu na rozbudowę infrastruktury w szpitalach leczących dzieci to 3,1 mld zł. "To są naprawdę gigantyczne pieniądze, które płyną z Funduszu Medycznego właśnie do tych ośrodków, które leczą tych najmłodszych, tych najbardziej potrzebujących" - mówił dziennikarzom Kraska. Wiceminister przypomniał, że w konkursie były 23 wnioski, zakwalifikowano 14.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedyną wysokospecjalistyczną placówką leczącą dzieci w regionie. Rocznie udziela ok. 150 tys. porad lekarskich.

Dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska - jednocześnie wojewódzka konsultant ds. pediatrii - poinformowała, że dzięki uzyskanemu finansowaniu szpital wybuduje nowy budynek o powierzchni ok. 5 tys. metrów kwadratowych, do którego będą przeniesione przyszpitalne poradnie specjalistyczne. Nowy budynek będzie połączony łącznikiem z główną częścią szpitala. Obecnie poradnie mieszczą się na trzech piętrach, od wielu lat nie były remontowane, nie ma tam nawet wentylacji.

- Dzięki tej kwocie ( 228 mln zł) będziemy w stanie wybudować oddzielny budynek, rozszerzyć bazę specjalistycznych poradni zmniejszając oczywiście do minimum liczbę hospitalizacji. Taki jest generalnie trend obecnie i do tego powinniśmy dążyć - mówiła Wasilewska. Dodała, że w starym miejscu po poradniach będzie się mieścić apteka szpitalna, rozbudowane o pracownię mikrobiologii laboratorium szpitala, będzie też możliwe zwiększenie liczby łóżek na oddziale rehabilitacji.

- Rehabilitacja dziecięca, jako jedyna w naszym województwie, powinna mieć znacząco większą liczbę łóżek, te dzieci powinny mieć zupełnie inne warunki, w związku z tym ten projekt umożliwi nam zrealizowanie tych elementów - wyjaśniła dyrektor UDSK.

Wasilewska dodała, że będzie także rozbudowany i remontowany blok operacyjny, aby można wykonywać np. więcej wysokospecjalistycznych operacji kręgosłupa.

Cała inwestycja w UDSK z Funduszu Medycznego ma być realizowana w latach 2023-2027. Nie ma jeszcze gotowego projektu, a na razie jedynie jego wizualizacja. Do lipca mają być przeprowadzone wszystkie formalności związane z tą inwestycją.

Prof. Wasilewska przypomniała, że UDSK ma ponad 30 lat, trwa obecnie duża modernizacja tej części placówki, gdzie hospitalizowani są pacjenci. Ma to poprawić warunki pobytu w szpitalu małych pacjentów. Powstają sale jedno- i dwuosobowe z łazienkami. W takich warunkach rodzic może przebywać w szpitalu z dzieckiem.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Adam Krętowski podkreślił, że inwestycja, którą zrealizuje UDSK znacząco wpłynie na poprawę jakości leczenia pacjentów, ale też zwiększy komfort pacjentów. Wpłynie także pozytywnie na dydaktykę studentów.

- Ten projekt pozwoli na to, aby przyjmować zdecydowanie większą liczbę małych pacjentów, leczyć ich już wcześniej na etapie profilaktyki, na etapie porad ambulatoryjnych - mówił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaznaczył, że przyznana szpitalowi UDSK kwota oznacza rozwój tego szpitala, najważniejszego w leczeniu dzieci i młodzieży w Polsce północno-wschodniej, ważnego też w systemie kształcenia lekarzy. Podkreślił, że rozbudowa szpitala UDSK wzmocni cały system ochrony zdrowia w regionie, a leczą się tam także pacjenci z innych regionów.

 

Dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński poinformował, że w 2021 r. NFZ z Funduszu Medycznego przekazał na świadczenia na rzecz dzieci 26 mln zł, a w pierwszym półroczu 2022 r. było to 30 mln zł. Mówił, że wszystkie świadczenia zdrowotne na rzecz dzieci w regionie są opłacane na bieżąco.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum