Białoruś: prywatne lecznice mogą wystawiać zwolnienia lekarskie

Autor: PAP - Małgorzata Wyrzykowska/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2016 14:01

Zwolnienia lekarskie mogą być od poniedziałku (1 lutego) wydawane na Białorusi także przez prywatne placówki medyczne. Ministerstwo zdrowia argumentuje, że zwiększy to dostępność usług lekarskich.

Wydawanie zwolnień nie będzie wymagało od prywatnej placówki specjalnej licencji Fot. Archiwum RZ

Zgodnie z decyzją resortów zdrowia i pracy prywatne kliniki będą mogły wydawać zwolnienia w przypadku wszystkich rodzajów niezdolności do pracy. Według władz z jednej strony zmniejszy to obciążenie państwowej służby zdrowia, a z drugiej zwiększy jakość i dostępność opieki lekarskiej dla pacjenta.

Wydawanie zwolnień nie będzie wymagało od prywatnej placówki specjalnej licencji. Każda z nich będzie samodzielnie podejmować decyzję, czy się na to decyduje, dlatego też chorym zaleca się przed wizytą upewnić telefonicznie, czy będzie mógł w danej lecznicy uzyskać  zwolnienie.

Wiele placówek nie jest jednak na razie gotowych do wydawania zwolnień. - To bardzo poważny proces, który wymaga rzetelnego przygotowania i przeszkolenia lekarzy. Trzeba zdecydować, kiedy odbędą się kursy, którzy lekarze na nie pójdą i być może trzeba będzie zatrudnić dodatkowy personel, który należy dopiero znaleźć - wyjaśnia przedstawiciel kliniki Nordin w Mińsku portalowi tut.by.

Na Białorusi pracownik na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 80 proc. średniego wynagrodzenia przez pierwsze 12 dni niezdolności do pracy, a później - 100 proc. Jeśli niezdolność do pracy jest wynikiem spożywania alkoholu albo innych substancji toksycznych, odsetek ten spada do 50 proc. Żadnych świadczeń nie otrzymują m.in. osoby, które zostały ranne podczas popełniania przestępstwa lub same się okaleczyły w celu uchylenia się od pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum