×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białe Miasteczko działa już 19 dni. Co wydarzyło się w tym czasie?

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia29 września 2021 11:37

Białe Miasteczko 2.0 zostało założone przy KPRM 11 września, tuż po ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Medycy mówią: nie poddamy się i dyżurują już 19 dni.

Białe Miasteczko działa już 19 dni. Co wydarzyło się w tym czasie?
Medycy dyżurują w Białym Miasteczku już od 19 dni. Fot. Marek Misiurewicz, Rynek Zdrowia
  • Białe Miasteczko funkcjonuje od 11 września. W namiotach dyżurują przedstawiciele różnych zawodów medycznych
  • W pierwszym tygodniu działalności, każdego dnia odbywały się konferencje i warsztaty tematyczne, zachęcające do badań profilaktycznych
  • 18 września doszło do tragicznego wydarzenia. 94-letni mężczyzna popełnił samobójstwo podczas porannej konferencji w Białym Miasteczku
  • Medycy odwołali wówczas wszystkie planowane tego dnia wydarzenia  zawiesili miasteczko. Po 24 godzinach kontynuowali działalność, ale w ramach "cichego dyżuru"
  • Doszło także do pierwszych rozmów z przedstawicielem MZ Piotrem Bromberem. Dotychczas odbyły się 3 rozmowy, ale w planach są kolejne

Białe Miasteczko działa 19 dni

11 września ulicami Warszawy przeszli przedstawiciele zawodów medycznych, w tym m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, a także pracownicy niemedyczni. Po zakończeniu manifestacji niedaleko siedziby KPRM protestujący założyli Białe Miasteczko 2.0, nawiązując tym samym do strajku z 2007 roku.

W pierwszym tygodniu, każdego dnia prezentowano warsztaty i konferencje dotyczące problemów w konkretnym sektorze Ochrony Zdrowia. Plan wyglądał następująco:

  • 11.09 – Przemówienie wszystkich zawodów medycznych. Otwarcie Białego Miasteczka 2.0, konferencja prasowa;
  • 12.09 – Dzień Pielęgniarstwa i Położnictwa, Porady Pielęgniarek i Położnych, wystawy plakatów, badania profilaktyczne
  • 13.09 – Dzień Psychiatrii i Psychiatrii Dziecięcej, warsztaty z dietetykiem, problemy: samobójstw dzieci i depresji;
  • 14.09 – Dzień Chirurgii i Ortopedii, mini konsultacje, warsztaty chirurgiczne "Rozmowy o Polskiej Chirurgii", problem autyzmu;
  • 15.09 – Dzień Chorób Wewnętrznych i Medycyny Rodzinnej, Choroby cywilizacyjne – profilaktyka i zagrożenia. Pomiary glikemii i ciśnienia tętniczego;
  • 16.09 – Dzień Onkologii, profilaktyka raka jądra i piersi;
  • 17.09 – Dzień Ratownictwa Medycznego i SOR, kurs FAST USG, zapoznanie się z kulisami pracy ratownictwa medycznego. Ogólnopolska akcja: Niech poleje się krew!;
  • 18.09 – Dzień Fizjoterapii, Diagnostyki Laboratoryjnej, Elektrokardiologii, Zawodów Medycznych i Niemedycznych. Warsztaty diagnostyki laboratoryjnej, nauka RKO.

Niestety, w sobotę 18 września doszło do tragedii. Po godzinie 10, w trakcie trwania konferencji prasowej Komitetu Protestacyjno-Strajkowego wszyscy zebrani usłyszeli huk. Okazało się, że 94-letni mężczyzna dokonał samookaleczenia, a po kilku godzinach poinformowano o jego śmierci.

Czytaj: Po manifestacji powstało Białe Miasteczko 2.0

Po sobotniej tragedii. Białe Miasteczko zostaje, ale zmienia formułę. Oświadczenie medyków

Zmiana formuły Białego Miasteczka

W obliczu tragedii, medycy postanowili zmienić dotychczasową formułę Białego Miasteczka. Czasowo zostało zawieszone, a następnie przekształcone w "cichy dyżur". Medycy pozostali na miejscu, ale nie organizowali warsztatów i konferencji.

Dopiero 24 września protestujący wrócili do aktywności – zamiast prelekcji i warsztatów, każdy chętny może przyjść do Białego Miasteczka celem wykonania badań profilaktycznych.

Po tragedii w Białym Miasteczku, minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny wezwał protestujących do spotkania. Zaznaczył przy tym, że prosi o rozmowę, a jednocześnie podkreślił, aby Komitet "nie odtrącał wyciągniętej ręki".

Wiceminister Piotr Bomber po deklaracji szefa resortu, niezwłocznie wystosował oficjalne pismo do Komitetu, w którym zaprosił na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Nie trzeba było także długo czekać na ruch ze strony szefa resortu zdrowia - potwierdził on wtorkowe (21 września) spotkanie z medykami.

Czytaj: Jest termin spotkania protestujących medyków z ministrem. Obie strony potwierdziły udział

Zakończyło się spotkanie medyków z wiceministrem Bromberem. Ptok: To było dla nas techniczne spotkanie

Spotkania medyków z resortem zdrowia

Pierwsze spotkanie protestujących z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem miało miejsce 21 września. Jednakże po rozmowach Krystyna Ptok skwitowała, że było to jedynie spotkanie techniczne. Z kolei Artur Drobniak, wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej, stwierdził, że "to spotkanie to pierwszy krok do wyjścia z impasu i jesteśmy zdeterminowani do dalszych działań".

Następne spotkanie miało miejsce 23 września. Jednak i tym razem nie doszło do przełomu.

- Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. Dodatkowo materiały przesłane przez Ministerstwo Zdrowia zawierają błędy merytoryczne. Kosmiczna kwota wzrostu kosztów, o której chętnie mówi minister zdrowia przykładowo zawiera także obecne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia, a więc jest sztucznie zawyżona. Nazywając rzecz po imieniu, jest to zwykła manipulacja – skwitowali medycy.

Trzecia tura spotkań przypadła na 28 września. Spotkanie okazało się rozczarowujące dla obu stron, w związku z tym następne rozmowy odbędą się już 30 września. Po spotkaniu we wtorek, 28 września medycy mówili tak:

- Sprawnie nam idą punkty dotyczące systemu "no fault", czy urlopu dla poratowania zdrowia, natomiast trudne do negocjacji są dwa pierwsze punkty postulatów, gdzie domagamy się zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach dla pracowników. Ona jest krzywdząca dla pracowników - mówiła tuż po spotkaniu Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia na spotkanie z premierem RP 10 września 2021 r.

  1. Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw tabela w załączniku nr 1.
  2. Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
  3. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
  4. Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
  5. Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
  6. Rezygnacja stworzenia nowych zawodów medycznym przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.
  7. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
  8. Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Czytaj: Druga tura rozmów protestujących medyków z MZ. "Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani"

Impas w rozmowach z MZ. 28 września medycy dalej protestują. Podsumowali 3. spotkanie. Jeden jasny punkt

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze