Protest medyków. Białe Miasteczko zostaje zawieszone na 24 godziny. Jest oświadczenie

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia18 września 2021 19:56

Protestujący medycy zdecydowali się zawiesić działalność Białego Miasteczka 2.0 do wieczora w niedzielę, 19 września. Powodem jest tragiczne zdarzenie, do którego doszło tam w sobotę. 94-letni mężczyzna popełnił samobójstwo w czasie porannej konferencji prasowej.

Białe Miasteczko 2.0 zostało zawieszone FOT. PTWP
  • Podjęliśmy decyzję, że do jutrzejszego wieczora (tj. 19 września) zawieszamy działalność Białego Miasteczka w tej formie, którą prowadziliśmy do tej pory - podał w sobotę, 18 września
  • Powodem tej decyzji jest tragiczne zdarzenie, do którego doszło tam w sobotę
  • 94-letni mężczyzna popełnił samobójstwo w czasie porannej konferencji prasowej w Białym Miasteczku

Białe Miasteczko zawieszone w dotychczasowej formie. "Czas ciszy, zadumy i żałoby"

"Dzisiaj w Białym Miasteczku wydarzyła się tragedia, która bardzo poruszyła nas, uczestników, ale też osoby spoza Miasteczka. Rodzinie i znajomym Zmarłego składamy szczere kondolencje i wyrazy współczucia" - czytamy w oświadczeniu Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia opublikowanego w sobotę wieczorem na Twitterze.

"W związku z tym podjęliśmy decyzję, że do jutrzejszego wieczora (tj. 19 września) zawieszamy działalność Białego Miasteczka w tej formie, którą prowadziliśmy do tej pory. W Miasteczku ogłaszamy czas ciszy, zadumy i żałoby. Wszelkie dalsze informacje dotyczące działania Miasteczka zostaną przekazane jutro wieczorem o godzinie 18.30" - informuje Komitet.

Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę, około godz. 10.20. - Mężczyzna w wieku 94 lat, dokonał samookaleczenia. Z obrażeniami twarzy trafił do szpitala. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł - poinformował Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

Prokuratura wyjaśnia okoliczności tragedii

W sobotę po południu prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazał w rozmowie z PAP, że śledczy wszczęli postępowanie w tej sprawie.

- Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie następnie zmarł. Po zgonie wszczęto wszystkie czynności dowodowe. Na miejscu zdarzenia był prokurator - zaznaczył Skrzetuski.

- Co do samego narzędzia, które zostało wykorzystane, to będzie przedmiotem badań. Wedle mojej wiedzy przy mężczyźnie nie stwierdzono obecności broni palnej. Podejrzewa się, że był to albo pistolet hukowy, albo jakiegoś rodzaju raca. Będzie to kwestią badań, które zostań przeprowadzone w późniejszych dniach - podkreślił prokurator.

Dodał, że w związku z prowadzonym postępowaniem i gromadzeniem materiałów dowodowych na tę chwilę nie może przekazywać więcej informacji na temat ustaleń postępowania.

Apel o uszanowanie sytuacji i powstrzymanie się od komentarzy

Polska Agencja Prasowa dotarła do zdjęcia listu mężczyzny, który śmiertelnie postrzelił się podczas konferencji prasowej w Białym Miasteczku 2.0. "Oddałem życie jako protest przeciwko strajkowi służby zdrowia" - napisał w liście pożegnalnym 94-letni mężczyzna.

Protestujący pracownicy medyczni, a także Ministerstwo Zdrowia apelują o powstrzymanie się od komentarzy. - Prosimy o uszanowanie sytuacji i powstrzymanie się od komentarzy - zaapelowała również Naczelna Izba Lekarska.

Białe Miasteczko 2.0 w Warszawie działa od 11 września. Powstało po pracowników ochrony zdrowia, która tego samego dnia przeszła ulicami stolicy.

Czytaj też:

Białe Miasteczko zawieszone po sobotniej tragedii. Co z protestem medyków? NA ŻYWO

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum