Biała Podlaska: 1,7 mln franków na klinikę dla imigrantów ze wschodu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2011 19:38

Stworzenie ośrodka medycznego dla imigrantów ze Wschodu, zakup pojazdów, które będą używane przez patrole straży granicznej, oraz szkolenie dla urzędników z terenów przygranicznych - przewiduje polsko-szwajcarska umowa podpisana we wtorek (10 maja).

Biała Podlaska: 1,7 mln franków na klinikę dla imigrantów ze wschodu

Jak poinformowała Ambasada Szwajcarii, umowę, dotyczącą zarządzania migracją i ochrony granicy Schengen, podpisali ambasador Szwajcarii w Polsce Bénédict de Cerjat oraz wiceminister rozwoju regionalnego Adam Ździebło.

Wszystkie trzy projekty zostaną zrealizowane w ramach pomocy udzielanej przez Szwajcarię Polsce w związku z wejściem do UE. Szwajcaria przyznała Polsce 30 mln franków szwajcarskich na środki ochrony granic. Programy będą realizowane we współpracy z polskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

W ramach projektów ma powstać nowa klinika oferująca badania profilaktyczne imigrantom przybywającym do Polski ze Wschodu. Klinika ma się mieścić w Białej Podlaskiej, obok przejścia granicznego w Terespolu, gdzie trafia około 80 proc. wszystkich imigrantów wjeżdżających na terytorium Polski. Obecnie jedyny w kraju tego typu ośrodek medyczny dla imigrantów znajduje się niedaleko Warszawy.

Na budowę oraz wyposażenie ośrodka w sprzęt medyczny Szwajcaria przeznaczyła 1,7 mln franków szwajcarskich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum