×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bezpłatne leki dla seniorów: pomysł dobry, czy szkodliwy?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia26 listopada 2015 11:26

Lekarze rodzinni ostrzegają przed konsekwencjami idei bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Przewidują, że pacjenci będą naciskać aby wszystkie leki dla rodziny były wypisywane na jej najstarszych członków.

Bezpłatne leki dla seniorów: pomysł dobry, czy szkodliwy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpłatne leki dla seniorów zapowiedziała w swoim exposé premier Beata Szydło. Prawo do nich mają dostać wszyscy po 75. roku życia, bez względu na wysokość emerytury. Takich osób żyje w Polsce ok. 2,7 mln. Kupują rocznie prawie 82 mln opakowań leków refundowanych - informuje Gazeta Wyborcza.

Czy 11-miliardowy budżet, jaki obecnie NFZ ma na leki, wytrzyma skutki takiej decyzji? Tego w Funduszu nikt dokładnie nie policzył, a obaw jest sporo ponieważ o nadużycia w refundacji bardzo łatwo. W 2000 r. Śląska Kasa Chorych jako pierwsza w kraju wprowadziła elektroniczny rejestr recept. Wyszło wówczas na jaw, że przeciętny ubezpieczony dostaje w ciągu roku sześć recept, a inwalida wojenny, który ma prawo do wszystkich leków na receptę za darmo - aż 300.

Obecnie zdania ekspertów są podzielone. Zdaniem np. Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia, skala nadużyć będzie niewielka, bo obecnie łatwo je wykryć.

Z kolei Anna Knysok, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka uważa pomysł za szkodliwy, ponieważ sama kontrola recept będzie kosztowała fortunę.

Twierdzi, że lepiej wprowadzić inne rozwiązanie: osoba, która wydała już na leki w danym roku na przykład 2 tys. zł, następne otrzymuje bezpłatnie. Jej zdaniem to byłoby bardziej sprawiedliwe, ponieważ niektórzy emeryci mają wysokie dochody.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum