Bezpłatne leczenie dla wszystkich? Są wątpliwości

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2017 09:12

Nie wszyscy obywatele mają mieć prawo do bezpłatnego leczenia, które od 1 stycznia 2018 r. zapowiada Konstanty Radziwiłł. Jak twierdzi Gazeta Wyborcza, będzie ono dostępne tylko dla płacących podatki.

Bezpłatne leczenie dla wszystkich? Są wątpliwości
Uprawnieni do leczenia za darmo będą ci, którzy w Polsce płacą podatki Fot. Archiwum

Powszechny dostęp do darmowego leczenia dla wszystkich ma ruszyć 1 stycznia 2018 r. Nie będzie składek zdrowotnych w obecnej formie, zlikwidowany zostanie Narodowy Fundusz Zdrowia, a za leczenie zapłaci budżet państwa.

Jak jednak zauważa Gazeta Wyborcza, w roboczym projekcie ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia nie ma mowy o bezpłatnym leczeniu dla wszystkich.

Z projektu wynika, że prawo takie będą mieli obywatele Unii Europejskiej i krajów EFTA (Europejskie Porozumienie o Wolnym Handlu, m.in. Szwajcaria i Norwegia), którzy „posiadają miejsce zamieszkania na terytorium RP”.

Projekt przewiduje, że „do ustalenia, czy dana osoba ma miejsce zamieszkania na terytorium RP, stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Według GW oznacza to, że uprawnieni do leczenia za darmo będą ci, którzy w Polsce płacą podatki.

Oprócz tego jako uprawnionych wymienia się w projekcie: emerytów, rencistów, rolników zapisanych w KRUS, a także uchodźców, azylantów, rezydentów i osoby z zezwoleniem na pobyt czasowy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum