Bezpłatne badania i konsultacji lekarskie. W Biłgoraju uruchomiono na weekend Mobilną Strefę Zdrowia

Autor: • Źródło: PAP16 lipca 2022 13:10

Z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich można skorzystać w sobotę i niedzielę w Mobilnej Strefie Zdrowia otwartej w Biłgoraju (Lubelskie). - To kolejny etap programu promowania zdrowia i zdrowego stylu życia - powiedział w sobotę zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Bezpłatne badania i konsultacji lekarskie. W Biłgoraju uruchomiono na weekend Mobilną Strefę Zdrowia
W Biłgoraju otwarto Mobilną Strefę Zdrowia Fot. Twitter NFZ Lublin

Otwierając Mobilną Strefę Zdrowia zorganizowaną na parkingu przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (ul. Cegielniana 24) w ramach projektu "Zdrowe Życie" Ćwik przypomniał, że inicjatywa wypłynęła od prezydenta Andrzeja Dudy i jest efektem m.in. rozmów z ekspertami z prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

"Eksperci powtarzali wciąż, że jedną z zasadniczych potrzeb na dzisiaj jest szerzenie świadomości, potrzeby profilaktyki" - wskazał Ćwik.

Przytoczył słowa prezydenta Andrzeja Dudy wypowiedziane podczas inauguracji projektu 3 czerwca br. w Warszawie, że miarą nowoczesności państwa jest długość życia jego obywateli. "Aby długość życia była jak najdłuższa niezbędna jest profilaktyka" - powiedział Ćwik.

Następnie Ćwik zachęcił wszystkich do szerzenia świadomości potrzeby profilaktyki zdrowotnej wśród rodziny i znajomych, żeby zacząć od siebie, poddać się badaniom i skorzystać z konsultacji w Biłgoraju. Przypomniał, że wcześniej Mobilne Strefy Zdrowia stanęły m.in. w Łomży, Stalowej Woli, a kolejnych tygodniach powstaną w Toruniu, Elblągu i innych miejscach na terenie całego kraju. Projekt potrwa do jesieni.

Na potrzebę promowania badań profilaktycznych wśród mieszkańców regionu zwrócił uwagę marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Powiedział, że choroby układu krążenia, nowotworowe i inne niebezpieczne choroby są wykrywane za późno.

Jako dobry przykład promowania badań profilaktycznych w regionie wskazał prowadzoną przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy akcję wykrywania czerniaka. Powiedział, że podczas każdej takiej akcji zawsze kilka-kilkanaście czerniaków jest rozpoznawalnych, co ułatwia leczenie. "Co roku, jako samorząd województwa, robiąc taką niewielką akcję ratujemy kilkaset osób od konieczności długotrwałego, ciężkiego leczenia" - wskazał Stawiarski. "Takich akcji powinno być coraz więcej" - dodał.

Mobilna Strefa Zdrowia będzie otwarta w Biłgoraju w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 19. Rejestracja czynna jest do godz. 17:30.

Podczas wizyty w strefie można wykonać badania: pomiar glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi, badanie spirometrii, badanie EKG, badanie USG płuc, mammografię (badania dla pań w wieku 50-69 lat). Chętni mogą skorzystać z konsultacji internistycznej, pulmonologicznej, radiologicznej, dietetycznej, dermatologicznej. Zaplanowano także prelekcje promujące honorowe oddawanie krwi, profilaktykę uzależnień, zajęcia dydaktyczne z alko i narkogoglami, porady specjalistów na temat przechowywania żywności, analizę składu ciała wraz z poradą dietetyczną. W namiocie NFZ wystawiane są ponadto Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), można potwierdzić profil zaufany, otrzymać informacje o programach profilaktycznych i porady żywieniowe.

Projekt "Zdrowe Życie" to ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Celem nadrzędnym projektu "Zdrowe Życie" jest przekonanie Polaków do regularnych badań. Z raportu GUS wynika, że badania profilaktyczne wykonuje mniej niż połowa Polaków. Z badań przesiewowych korzysta zaledwie ok. 30 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum