Bezpieczna żywność w UE: EFSA chce zatrudnić więcej Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2010 19:54

Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) Unii Europejskiej chce zatrudnić więcej ekspertów z Polski.

Poinformowała o tym na konferencji w Warszawie dyrektor tej instytucji, Catherine Geslain-Laneelle, podkreślając jednocześnie wysoki poziom kompetencji polskich specjalistów.

Założony w roku 2002 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest niezależną od Komisji Europejskiej instytucją, finansowaną ze środków Unii.

Czterystu pięćdziesięciu pracowników EFSA, z których ponad połowa jest naukowcami, współpracuje z 1500 specjalistami z całej Europy, w tym z ekspertami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny oraz Instytutu Żywności i Żywienia.

Dzięki działalności EFSA mamy gwarancję, że produkty żywnościowe, które trafiają na nasze stoły, podlegają takiej samej ocenie bezpieczeństwa, jak w całej Europie. Urząd czuwa nad żywnością, ale i nad jej opakowaniami.

Instytucja reaguje na najnowsze doniesienia naukowców, opinie przemysłu i organizacji konsumenckich czy ekologicznych (jak Greenpeace), nie lekceważy także opinii pojawiających się w internecie.

Potencjalne zagrożenia są weryfikowane, co umożliwia podjęcie właściwych działań. Tak było na przykład z zakazem sprowadzania chińskich produktów zawierających mleko w proszku skażone melaminą, wyeliminowaniem uznanego za rakotwórczy czerwonego barwnika spożywczego E128 zwanego też czerwienią 2G (za jego pomocą poprawiano wygląd hamburgerów) czy sprawą skażonej dioksyną irlandzkiej wieprzowiny.

Główne problemy, jakimi obecnie zajmuje się EFSA, to np. zanieczyszczenie żywności pestycydami i metalami ciężkimi i bezpieczeństwo nowych technologii m.in. klonowania i nanotechnologii.

Jak poinformowała Catherine Geslain-Laneelle, współpraca z Państwowym Zakładem Higieny, która polega m.in. na zbieraniu danych na temat tego, co je się w naszym kraju, układa się znakomicie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum