Bez szczepienia zakaz wejścia do firmy i sklepu. Tego chcą pracodawcy. Złożyli dwie propozycje

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia30 czerwca 2021 11:35

Lockdown w całym kraju doprowadził do czasowego zamrożenia gospodarki, co negatywnie odbiło się na w wielu sektorach. Chcąc zapobiec kolejnemu zamknięciu niektórych branż, konfederacja "Lewiatan" proponuje dwa rozwiązania.

Pracodawcy proponują wprowadzenie zakazu wejścia do sklepów dla niezaszczepionych Fot. Shutterstock
  • Całkowity lockdown doprowadził do zamknięcia gospodarki
  • Wprowadzenie szczepień miało pozwolić na uzyskanie odporności zbiorowej, lecz odsetek wyszczepionych w Polsce jest wciąż zbyt niski
  • Przedsiębiorcy obawiając się czwartej fali, przedstawili rządowi dwa rozwiązania, które mają chronić gospodarkę przed czwartą falą. Oba są dość kontrowersyjne

Wielu polskich przedsiębiorców obawia się, że spadek zainteresowania szczepieniami może doprowadzić do wzrostu zakażeń w ciągu najbliższych tygodni. To z kolei prosta droga do czwartej fali, która może zaowocować kolejnym lockdownem.

Kontrowersyjne pomysły przedsiębiorców

Według money.pl, cytowanego przez Radio Zet, przedsiębiorcy skupieni wokół Konfederacji "Lewiatan" zaproponowali rządowi dość kontrowersyjne rozwiązania prawne, które w konsekwencji doprowadziłyby do zakazu wejścia pracowników bez szczepienia na COVID-19 do zakładów pracy, a także do sklepów.

Jak przekonują przedsiębiorcy, pierwszy pomysł ma chronić pracowników przed możliwym zarażeniem koronawirusem. Gdyby bowiem pojawiły się ogniska zachorowań, wówczas wzrosłoby ryzyko zachwiania ciągłości działania przedsiębiorstw z powodu nieobecności chorych pracowników.

Z kolei zaproponowany zakaz wchodzenia niezaszczepionych do sklepów byłby środkiem chroniącym całe społeczeństwo. Jak podaje Radio Zet, Konfederacja "Lewiatan" jest zdania, że taki zakaz może zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w centrach handlowych oraz przenoszenia wirusa pomiędzy klientami.

Spadek zainteresowania szczepieniami

Przypomnijmy, podczas konferencji prasowej 24 czerwca szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk wspomniał, że zainteresowanie szczepieniami znacznie spadło w ostatnich tygodniach. Poprzednio problemem był brak szczepionek, a teraz zasadniczym wyzwaniem jest przekonanie dorosłych do przyjęcia szczepienia.

- W systemie mamy w tej chwili około 53 procent, w związku z tym brakuje nam jeszcze tych 17 procent plus pozostałych 30 procent - to są w części osoby niezdecydowane, a w części osoby sceptyczne wobec szczepień – powiedział Michał Dworczyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum