Bez rezydentów na komisji zdrowia: nie chcą być wciągani w "polityczny spór"
Porozumienie Rezydentów OZZL zdecydowało, że nie weźmie w środę (24 stycznia) udziału w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Lekarze w trakcie specjalizacji argumentują, że trwają negocjacje z Ministerstwem Zdrowia i nie chcą być wciągani w polityczny spór i grę.

"Braliśmy udział w Komisjach Zdrowia zawsze, jeżeli miało to przynieść poprawę leczenia polskich pacjentów. Obecnie, gdy negocjacje trwają, eliminując możliwość wciągnięcia @PR_OZZL w polityczny spór i grę, rezygnujemy z udziału w jutrzejszej Komisji Zdrowia" - poinformowali we wtorek na Twitterze.
"Negocjacje trwają, ale tylko podpisany przez obie strony dokument może być gwarantem porozumienia. Do tego potrzeba jeszcze dużo pracy i dobrej woli rządu. My, lekarze, walczymy o wyleczenie zdiagnozowanej sytuacji" - napisali.
Rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL Jakub Kosikowski powiedział PAP, że "rezydenci nie chcą służyć za pretekst do wymiany ciosów między obecną a poprzednią władzą". - Bałagan w ochronie zdrowia nie wynika tylko i wyłącznie z zaniedbań obecnej władzy, ale również poprzedniej - dodał.
Sejmowa Komisja Zdrowia zbierze się w środę, by wysłuchać informacji ministra Łukasza Szumowskiego o kierunkach i strategii planowanych działań Ministerstwa Zdrowia.
Termin kolejnego spotkania młodych lekarzy i kierownictwa resortu, strony ustaliły na 1 lutego.
Minister Łukasz Szumowski ocenia, że ubiegłotygodniowe pięciogodzinne spotkanie z przedstawicielami lekarzy z Porozumienia Rezydentów OZZL "stanowiło początek realnego dialogu, który zamierza kontynuować", a "obie strony traktują się poważnie i rozmawiają o konkretach".
Młodzi lekarze protestują od 2 października. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ, klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących, takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys. Rezydenci domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)