Bez kwarantanny dla zaszczepionych. Niedzielski: nie planujemy zmian

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP05 listopada 2021 16:24

Nie myślimy o takich rozwiązaniach, jak obejmowanie kwarantanną osób w pełni zaszczepionych, które miały kontakt z chorym na Covid-19 - mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Bez kwarantanny dla zaszczepionych. Niedzielski: nie planujemy zmian
Resort zdrowia nie zmienia przepisów w tym zakresie Fot. Shutterstock
  • Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z odbywania kwarantanny, nie planujemy zmian w tym obszarze - mówił Niedzielski
  • Wiemy, że osoby, które są zaszczepione, mają zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia i mniejsze prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu Covid-19 - zaznaczył
  • Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski przekonuje, że osoby zaszczepione, mające bliski kontakt z chorym na COVID-19, powinny być objęte kwarantanną

- Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z odbywania kwarantanny, nie planujemy zmian w tym obszarze - stwierdził szef resortu zdrowia.

Dr Grzesiowski: mamy lukę prawną

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski przekonywał w ostatnich dniach, że osoby zaszczepione, mające bliski kontakt z chorym na COVID-19, powinny być objęte kwarantanną albo regularnym testom, gdy zamierzają np. pracować stacjonarnie. Jego zdaniem mamy w tej kwestii w Polsce lukę prawną.

Czytaj też: Dr Grzesiowski: wkrótce będzie 30 tys. zakażeń dziennie. Czas na wprowadzanie ograniczeń dla niezaszczepionych

Niedzielski: cały czas monitorujemy zgony i hospitalizacje

- Wiemy, to wynika z badań, że osoby, które są zaszczepione mają zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia i mniejsze prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu. Cały czas monitorujemy zgony, monitorujemy hospitalizacje pod kątem tego, jaki jest udział osób zaszczepionych w tych grupach - powiedział minister.

- Od rozpoczęcia podawania drugiej dawki, statystyki sumarycznie są powyżej 90 proc. To znaczy, że osoby niezaszczepione stanowią 90 proc. osób nowo zakażanych czy hospitalizowanych - dodał.

Uwzględniając krótszy okres, ostatni czas - jak kontynuował - udział osób zaszczepionych w hospitalizacjach i zgonach jest rzędu 20-30 proc.

- Jest to nieco większy odsetek, ale on cały czas wyraźnie pokazuje, że mamy zdecydowanie inną sytuację - dodał.

"Obostrzenia mają też koszty społeczne"

Pytany, dlaczego nie są wprowadzane obostrzenia, minister mówił, że "obostrzenia, oprócz tego, że ograniczają transmisję, mają również koszty społeczne, ekonomiczne i gospodarcze (…) i bardzo poważne konsekwencje dla normalnego funkcjonowania ludzi".

Zwrócił uwagę, że w czwartek zainaugurowano kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje", której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

- Widzimy, że wprowadzanie obostrzeń, które było konieczne w zeszłym roku, prowadzi również do dużych kosztów, także tych związanych z problemami psychicznymi dzieci - dodał.

Czytaj też: Kwarantanna również dla zaszczepionych. Ekspert ds. COVID-19 apeluje: trzeba zmienić przepisy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum