Belgia. Zmarła 90-latka zakażona dwoma wariantami koronawirusa

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia12 lipca 2021 12:39

90-latka z Belgii zmarła na COVID-19. Była zakażona dwoma wariantami koronawirusa. To pierwszy taki przypadek.

  • 90-latka zmarła w marcu tego roku z powodu COVID-19. Jak się okazuje była jednocześnie zakażona dwoma wariantami
  • Pacjentka z Belgii zakaziła się alfą i betą
  • Choć jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek, naukowcy nie wykluczają, że podwójne infekcje są możliwe

90-latka zakażona dwoma wariantami

Wyjątkowy przypadek podwójnego zakażenia z Belgii był omawiany na Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID). Jak podaje "Rzeczpospolita", pacjentka zakaziła się wariantami koronawirusa alfa oraz beta, które zostały zidentyfikowane jako pierwsze w Wielkiej Brytanii i RPA.

90-letnia pacjentka z Belgii nie była zaszczepiona. Leczono ją w szpitalu Aalst pod Brukselą. Jej lekarze uważają, że istnieje możliwość, że zakaziła się od dwóch różnych osób, a oba warianty w marcu były powodem zakażeń w Belgii.

- Jest prawdopodobne, że ta kobieta została zarażona przez dwie różne osoby dwoma wariantami wirusa. Niestety nie wiemy, jak doszło do tej infekcji – stwierdziła Anne Vankeerberghen, biolog molekularny ze szpitala w Aalst w rozmowie z VRT, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Przypadek 90-latki jest pierwszym udokumentowanym tego typu zjawiskiem. Co prawda według badaczy infekcja dwoma wariantami jest dość rzadka, to jednak nie jest ona niemożliwa.

Nowe mutacje koronawirusa

Przypomnijmy, obecnie coraz bardziej dominującym wariantem koronawirusa, który jest odpowiedzialny za coraz więcej przypadków jest Delta. Pochodzi z Indii i to stamtąd rozprzestrzenił się na one kraje. Jak się okazuje, sklasyfikowano także wariant Lambda, który określony został przez WHO jako "wariant zainteresowania".

Dotychczas zasięga Lambdy został wykryty w 29 krajach i terytoriach: USA, Kanady, Chile, Peru, Meksyku, Argentyny, Ekwadoru, Kolumbii, Brazylii, Urugwaju, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Polski, Czech, Danii, Holandii, Szwajcarii, Egiptu, Izraela, Turcji, Zimbabwe, Australii, Aruby, Saint Kitts i Nevis oraz Curacao.

Czytaj też:  Wariant Lambda koronawirusa jest już obecny w około 30 krajach, również w Polsce

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum