"Będziesz pan wisiał". Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP17 września 2021 17:26

Jest reakcja prokuratury na słowa posła Konfederacji Grzegorza Brauna "będziesz pan wisiał" skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Po zawiadomieniu przez marszałek Sejmu prokuratura wszczęła śledztwo.

"Będziesz pan wisiał". Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Poseł Grzegorz Braun krzyczał w Sejmie do ministra zdrowia: będziesz pan wisiał PAP/Radek Pietruszka
 • Będziesz pan wisiał - powiedział Grzegorz Braun do Adama Niedzielskiego w Sejmie. Skandaliczne słowa padły w czwartek, 16 września, na sali plenarnej po wystąpieniu ministra zdrowia
 • Małgorzata Kidawa-Błońska przerwała natychmiast obrady. - Jak się pan w Sejmie zachowuje, to jest skandal po prostu panie pośle, to jest wielki skandal - powiedziała do Brauna
 • Marszałek Sejmu złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb
 • Zawiadomienie do prokuratury w piątek - 17 września - złożył również sam minister Adam Niedzielski

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb w kierunku ministra zdrowia 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie gróźb kierowanych przez posła Grzegorza Brauna wobec ministra Adama Niedzielskiego. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.

W piątek 17 września 2021 roku do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie Marszałka Sejmu RP - Pani Elżbiety Witek o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w czasie drugiego dnia obrad 37. posiedzenia Sejmu RP IX Kadencji - przekazał prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak dodano, "po zapoznaniu się z treścią zawiadomienia oraz dołączonymi do niego materiałami, prokurator wydał postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie kierowania w dniu 16 września 2021 r. na sali plenarnej Sejmu RP groźby popełnienia przestępstwa pozbawienia życia wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego".

Chodzi o artykuł kodeksu karnego, który mówi o kierowaniu gróźb karalnych.

Skandal w Sejmie. Poseł do ministra zdrowia: "Będziesz pan wisiał"

W piątek także minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w czwartek w Sejmie krzyknął pod jego adresem: "będziesz pan wisiał".

Niedzielski wystąpił w czwartek w Sejmie w związku z wnioskiem klubu KP-PSL o przedstawienie informacji bieżącej "w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia".

Głos po wystąpieniu ministra zabrał m.in. Braun, który mówił o przyszłym "akcie oskarżenia" za działania rządu i resortu zdrowia podczas pandemii Covid-19; już po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony, krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych Niedzielskiego: "Będziesz pan wisiał".

W czwartek Niedzielski powiedział z mównicy sejmowej, że Braun "zachował się skandalicznie".

- Oczekuję od Prezydium Sejmu podjęcia stanowczych, surowych kroków w tej dziedzinie, bo ostatnio tylko potakujemy głową, że dzieją się rzeczy skandaliczne, a nie ma podejmowanych żadnych wymiernych kroków wobec tego, co zrobił poseł Braun - powiedział Niedzielski.

Dodał, że "usunięcie posła Brauna na 15 minut z debaty, to nie jest odpowiednia kara". - To jest skandal, po prostu skandal - oświadczył minister.

Podziękował innym posłom "za jednoznaczną postawę". - Ale nie chciałbym, żebyśmy się zatrzymywali w tym, że tylko negujemy, a nie wyciągamy konsekwencji - stwierdził Niedzielski.

"Będziesz pan wisiał". Poseł Konfederacji Grzegorz Braun krzyczał w Sejmie do Adama Niedzielskiego 

Wcześniej, tuż po wypowiedzi Brauna, prowadząca obrady wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) oświadczyła, że poseł Konfederacji zachował się skandalicznie i zapowiedziała, że sprawą zajmie się Prezydium Sejmu.

- Nie ma pan prawa tak się zachowywać, nie ma pan prawa takich słów używać. Pana sprawa będzie postawiona na Prezydium Sejmu. To jest wielki skandal - powiedziała Kidawa-Błońska.

Zareagowali również inni posłowie, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zwracając się do Brauna powiedział m.in., że nie wolno wobec nikogo mówić tak, jak on pod adresem Niedzielskiego. Szef PSL podkreślał, że to "groźba karalna" i "rzecz okropna".

Ostatecznie wicemarszałek Kidawa-Błońska, powtarzając, że Braun zachował się skandalicznie, wykluczyła go z czwartkowych obrad Sejmu.

Czytaj także: Poseł Braun ukarany najwyższą karą. Prezydium Sejmu jednogłośnie zdecydowało

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze