×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Będzie wzrost nakładów na zdrowie i kary za ataki na pracowników punktów szczepień. Tak zadecydował Sejm

Autor: PAP • Źródło: PAP12 sierpnia 2021 06:52

Kary dla atakujących pracowników punktów szczepień i wzrost nakładów na zdrowie - to przyjęte w środę przez Sejm nowelizacje ustawy o refundowanych świadczeniach opieki zdrowotnej

Będzie wzrost nakładów na zdrowie i kary za ataki na pracowników punktów szczepień. Tak zadecydował Sejm
Za ataki na pracowników punktów szczepień grozić będzie kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat trzech. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
 • Osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określenie ścieżki wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. – przewiduje uchwalona w środę ustawa
 • Zawiera też przepisy o karaniu osób naruszających nietykalność personelu punktów szczepień przeciw COVID-19
 • Wcześniej odrzucone zostały poprawki opozycji

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 298 posłów, przeciw było 7, wstrzymało się 146 parlamentarzystów.

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki opozycji, zakładające m.in. jeszcze szybszy niż zaproponowany przez rząd wzrost nakładów.

Celem regulacji jest przyspieszenie osiągnięcia poziomu 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) na ochronę zdrowia w 2023 r., a także określenie ścieżki dalszego wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

Czytaj również: W Sejmie o 7 proc. PKB na zdrowie do 2027 roku. Pośpiech wokół ustawy

Nietykalność pracowników punktów szczepień

W ustawie znalazły się także przepisy dotyczące naruszenia nietykalności personelu punktów szczepień przeciw COVID-19. Objęcie pracowników punktów szczepień dodatkową ochroną prawną wiąże się z atakami na punkty szczepień i z groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego.

Przepis stanowi, że "kto narusza nietykalność cielesną osoby prowadzącej badanie kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 lub osoby pomagającej przy przeprowadzeniu badania lub szczepienia, której nie przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu podczas lub w związku z prowadzonym badaniem lub szczepieniem, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze