Więcej pieniędzy z ZUS. Zasiłek chorobowy zostanie podwyższony, ale tylko w jednym przypadku
Szykują się ważne zmiany w ZUS. Podwyższony zostanie zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu. To jedna z kilku modyfikacji, jakie od nowego roku czekają osoby ubezpieczone.

- Zmiany w ZUS. Wyższy zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu. To jedna z wielu zmian, jakie od nowego roku czekają osoby ubezpieczone
- Rewolucja w ZUS dotyczy również między innymi terminów opłacania składki zdrowotnej i zwolnień lekarskich (L4)
- Poza tym jedną z najważniejszych zmian jest także zmiana zasad liczenia okresu zasiłkowego. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy
Zmiany w ZUS. Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu
Od 1 stycznia 2022 roku szykuje się sporo zmian w ZUS. Jedną z nich jest wyższy zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu. Zmiana będzie spora, bo zamiast 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku, miesięczny zasiłek będzie wynosił 80 proc. O zmianie przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. – informuje ZUS na swojej stronie internetowej.
To niejedyna zmiana w ZUS od nowego roku. Od 1 stycznia opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego, zmieni się także okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia.
Czytaj również: Zasiłek chorobowy na kwarantannie i izolacji. Kto i na co może liczyć?
L4 na cenzurowanym. Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS. Zasiłek chorobowy do zwrotu
Kod choroby na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?
Rewolucja w ZUS od 1 stycznia 2022
- Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać istotna zmiana dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, którym są objęte m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od nowego roku ubezpieczenie to nie ustanie z powodu nieterminowego opłacenia składek. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również gdy opłacą składki po terminie. Nie będą już musieli składać do ZUS wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Co roku ZUS otrzymywał ponad 150 tys. takich wniosków – informuje ZUS.
Sprawdź: Koronawirus. 17 października. Kwarantanna. Jakie zasady obowiązują?
Krótszy okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia
Co do okresu pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia będzie on od nowego roku krótszy.
- Według nowych przepisów zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać do 91 dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła osób chorych na gruźlicę, niezdolnych do pracy w okresie ciąży i niezdolnych do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – wymieniają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
I dodają: Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres a nadal będzie niedolna do pracy, będzie mogła tak jak obecnie wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Może je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, jeśli rokuje odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji.
Niższy zasiłek chorobowy i zwolnienie lekarskie po nowemu
To nie koniec. Ogromną zmianą będą nowe zasady liczenia okresu zasiłkowego. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy.
Sprawdź: Ogromne zmiany w ZUS. Zasiłek chorobowy zostanie obniżony. Zmienią się też zasady L4
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)