Będzie wyższa płaca dla personelu niemedycznego w szpitalach. Ale kiedy?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 09:11

Minimalne wynagrodzenie, które minister zdrowia chce zagwarantować wszystkim pracownikom szpitali, ma objąć także zawody niemedyczne, czyli m.in. salowe, sprzątaczki, laborantów czy sekretarki medyczne. Resort zapewnia, że w roku 2021 osoba sprzątająca w szpitalu zarobi co najmniej 2605 zł.

Będzie wyższa płaca minimalna dla personelu niemedycznego w szpitalach? Fot. Archiwum

Zgodnie z planami resortu pracownicy szpitali najniższego szczebla nie będą mogli zarabiać mniej niż 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To więcej, niż wynosi pensja minimalna dla wszystkich pracowników. Obecnie stanowi ona mniej niż 50 proc. średniej pensji.

Minimalne wynagrodzenie podwyższane byłoby raz w roku, 1 lipca.

Projektem nowelizacji ubiegłorocznej ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia w piątek (16 lutego) ma się zająć Rada Dialogu Społecznego.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy nowe regulacje wejdą w życie. W odpowiedzi, którą "Rzeczpospolita" otrzymała z Ministerstwa Zdrowia, wynika, że w tym roku podwyżek nie będzie.

W szpitalach pensje będą jednak rosły sukcesywnie. Jak zapewnia resort, najpóźniej w 2021 r. - zgodnie z obecną procedurą dochodzenia do zagwarantowanego poziomu najniższego wynagrodzenia dla pracowników niemedycznych - wyniosłyby 2605 zł.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum