Będzie podwyżka płacy minimalnej lekarzy specjalistów? OZZL po spotkaniu z MZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZL, Rynek Zdrowia27 grudnia 2021 08:29

20 grudnia miało miejsce spotkanie ministra Adama Niedzielskiego, wiceministra Piotra Brombera z przedstawicielami OZZL. Podczas spotkania poruszono przede wszystkim trzy najważniejsze tematy.

Będzie podwyżka płacy minimalnej lekarzy specjalistów? OZZL po spotkaniu z MZ
OZZL domaga się wyższych współczynników dla lekarzy specjalistów. Fot. AdobeStock
 • Reprezentacja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy spotkała się z ministrem Adamem Niedzielskim, wiceministrem Piotrem Bromberem oraz prezesem NFZ Filipem Nowakiem
 • Kilka dni po spotkaniu OZZL wydał oficjalny komunikat dotyczący tego spotkania
 • Jak zaznacza OZZL, współczynnik 1,45 dla lekarzy specjalistów planowany od lipca 2022 roku, zdaniem ekspertów jest za niski
 • Również przyznawanie dodatków covidowych według OZZL jest niesprawiedliwe rozdzielane
 • Poproszono także o interwencję w sprawie szpitala w Prokocimiu

Czytaj: Od 14 grudnia te leki nie mogą być finansowane w ramach RDTL

Eksperci wiele razy zmieniali zdanie na temat koronawirusa. Mylili się, błądzili. Czy ufamy instytucjom naukowym?

Wyjaśnienie po spotkaniu z resortem zdrowia

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował w oficjalnym komunikacie o przebiegu spotkania z przedstawicielami resortu zdrowia i NFZ. Do spotkania doszło 20 grudnia na wniosek OZZL. Poruszono trzy tematy:

 • wysokość tzw. współczynnika pracy dla lekarzy specjalistów;
 • zasady przyznawania dodatków covidowych;
 • problem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w Prokocimiu.

Jak zaznacza OZZL odnośnie pierwszego tematu "wysokość współczynnika pracy dla lekarzy specjalistów określona w ustawie o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych jest nie do przyjęcia".

-  Współczynnik ten – określający relację między minimalną pensją zasadniczą lekarza specjalisty a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły – wynosi obecnie 1,31 i jest planowany od lipca 2022 w wysokości 1,45. Dla lekarzy specjalistów, którzy takie minimalne wynagrodzenie otrzymują (jest ich ok. 20 tys. i są to głównie lekarze zatrudnieni w szpitalach) oznacza to czwarty rok z rzędu OBNIŻENIE relacji ich wynagrodzenia do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – czytamy w komunikacie.

OZZL na spotkaniu po raz kolejny przedstawił kompromisową propozycję, by współczynnik ten wyniósł od lipca 2022 roku 1,7, ale minister odrzucił propozycję. Jednakże zaznaczył, że nie jest wykluczone, że od lipca 2023 roku współczynnik ten zostanie wprowadzony, a w lipcu 2022 wyniesie on 1,5 (zamiast 1,45).

Sprawdź: Ile zarabia pielęgniarka, lekarz, ratownik, opiekun, farmaceuta? Mniej niż w ustawie być nie może

Zmiany współczynników pracy pielęgniarek bez specjalizacji

Problematyczne dodatki covidowe i sprawa Prokocimia

OZZL poruszył także temat związany z dodatkami covidowymi. Dostrzeżono bowiem, że nowe zasady nierówno traktują lekarzy i innych pracowników mających kontakt z COVID-19. "Minister stwierdził, że zasady te nie ulegną zmianie i zadeklarował jedynie gotowość udzielania przez ministerstwo odpowiedzi na wszelkie wątpliwości interpretacyjnego dotyczące tych zasad" – podano w komunikacie.

Przedstawiciele lekarzy przypomnieli o sytuacji w krakowskim Prokocimiu. Od 1 stycznia z placówki oficjalnie odejdzie 77 lekarzy, a to bezpośrednio wiąże się z zawieszeniem w funkcjonowaniu kilku oddziałów szpitala.

- W ocenie OZZL konieczna jest interwencja ministra i prezesa NFZ, w tym zwłaszcza poprawienie wyceny świadczeń udzielanych przez szpital, bo przez zbyt niską wyceną szpital znajduje się w złej sytuacji finansowej, a dyrektor – jak twierdzi - jest zmuszony do oszczędzania na zatrudnieniu personelu medycznego i ich płacach – podkreślono.

Jednakże minister zdrowia stwierdził, że sytuacja finansowa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym jest dobra i pozostaje w geście dyrekcji sprawa dogadania się z lekarzami.

Zobacz też: Krytyczna sytuacja szpitala dziecięcego. 1 stycznia odchodzi 77 lekarzy

Szpitale dziecięce czeka paraliż. Kryzys z Prokocimia rozleje się na cały kraj

Krytyczna sytuacja szpitali dziecięcych w Polsce. OZZL zwołuje nadzwyczajne spotkanie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze