Będzie pełnomocnik rządu do walki z zanieczyszczeniem powietrza

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2017 16:00

Premier Mateusz Morawiecki powoła wkrótce nowego ministra do walki ze smogiem. Rządowym pełnomocnikiem od czystego powietrza ma zostać Piotr Woźny - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Będzie pełnomocnik rządu do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Fot. Nicolo Lazzati/Flickr (CC BY 2.0)

Minister ma przede wszystkim koordynować działania wszystkich ministerstw odpowiedzialnych za walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Dziś odpowiada za to szef resortu środowiska Jan Szyszko, ale efekty nie są zbyt spektakularne. Dlatego Mateusz Morawiecki chce u siebie w kancelarii premiera powołać nowego ministra, który będzie zajmował się tylko tą sprawą i za nią odpowiadał.

Piotr Woźny, który ma objąć tę funkcję, to prawnik. W tej chwili jest doradcą Morawieckiego w resorcie rozwoju. Wcześniej był wiceministrem cyfryzacji. Z tego resortu odszedł w atmosferze bardzo ostrego konfliktu z minister Anną Streżyńską.

Zaległości w walce ze smogiem rząd ma zacząć nadrabiać po Nowym Roku. Rok temu ministrowie głośno zapowiadali walkę z zanieczyszczeniem, ale większości obietnic jednak nie zrealizowali. W pierwszej kolejności rząd chce przygotować rozporządzenie o jakości węgla, czyli - w uproszczeniu - zakazać węgla najgorszej jakości. To miało być gotowe już na listopad, ale się nie udało. Rząd musi też przygotować definicję ludzi objętych ubóstwem energetycznym. Ci ludzie mają dostawać od rządu dopłaty.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum