Będzie nowe uzdrowisko. Ministerstwo Zdrowia jest "za"
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu rozporządzenia w sprawie nadania statusu uzdrowiska dwóm miejscowościom. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w drugim kwartale tego roku.

- W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu rozporządzenia w sprawie nadania statusu uzdrowiska dwóm miejscowościom
- Chodzi o sołectwa Latoszyn i Podgrodzie, położonym na obszarze gminy Dębica w woj. podkarpackim
- Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w drugim kwartale tego roku. Osobą odpowiedzialną za jego przygotowanie jest wiceminister Waldemar Kraska
Będzie nowe uzdrowisko w woj. podkarpackim
Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, zwanej dalej „ustawą uzdrowiskową”, działalność uzdrowiskowa może być prowadzona na terenie obszaru, który uzyskał status uzdrowiska.
Obszar ten powinien spełniać warunki określone w art. 34 ust. 1 ustawy uzdrowiskowej, tj. posiadać:
- złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych,
- klimat o właściwościach leczniczych,
- powinny znajdować się na nim zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, przygotowane do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego,
- powinien spełniać wymagania określone w przepisach o ochronie środowiska w stosunku do środowiska,
- powinien posiadać infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzić gospodarkę odpadami.
Recepta na lek recepturowy. Ważne stanowisko MZ i NFZ
Plany w sprawie uzdrowiska zostały chwilowo wstrzymane
W sprawie nadania statusu uzdrowiska sołectwom Latoszyn Podgrodzie do ministra zdrowia wystąpił - jak czytamy w opisie do projektu - wójt gminy Dębica.
Jednak, jak przypomina resort zdrowia w związku z tym, że obszar sołectw stanowił również obszar objęty koncesjami (dwiema) na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie węglowodorów, udzielonymi na rzecz PGNiG, dalsze prace związane z nadaniem statusu uzdrowiska uległy wstrzymaniu.
- Gdyż na obszarach objętych ochroną uzdrowiskową eksploatacja surowców innych niż surowce lecznicze w związku z brzmieniem art. 38a ustawy uzdrowiskowej, byłaby zabroniona. Uniemożliwienie koncesjobiorcy prowadzenia działalności objętej koncesją stanowiłoby ograniczenie praw z niej wynikających - przypomina MZ.
I dodaje: wobec zaistniałej sytuacji Wójt Gminy Dębica podjął działania, których efektem było podjęcie przez Radę Gminy w dniu 31 sierpnia 2021 r. uchwały w przedmiocie utworzenia jednostki pomocniczej pn. „Górna-Maga”, obejmującej swoim zasięgiem obszar odpowiadający obszarowi koncesji nr 35/93 z dnia 16 kwietnia 1993 r. na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża „Pilzno-Południe”. Powyższe doprowadziło do wyłączenia z granic planowanego obszaru uzdrowiska obszaru koncesji nr 35/93, umożliwiając dalsze bezkolizyjne funkcjonowanie działalności wydobywczej i obszaru projektowanego „Uzdrowiska Latoszyn”
W odniesieniu do drugiej koncesji, która obejmuje planowano uzdrowisko, toczy się przed Ministrem Klimatu i Środowiska postępowanie w przedmiocie zmniejszenia obszaru tej koncesji poprzez wyłączenie obszaru projektowanego „Uzdrowiska Latoszyn”, co - jak wskazuje resort - wykluczy kolizję obszarów wydobycia i planowanego uzdrowiska.
- Niezależnie od powyższego, prowadzenie działalności w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów na podstawie koncesji nr 28/96/Ł nie stoi w sprzeczności z funkcjonującym na obszarze uzdrowiska zakazem eksploatacji surowców innych niż surowce lecznicze, gdyż faza poszukiwania i rozpoznawania w ramach koncesji łącznej nie jest tożsama z fazą wydobycia. Z uwagi na ograniczenie obszaru koncesji nr 28/96/Ł, nie będzie podstaw prawnych do wydania decyzji inwestycyjnej na obszarze projektowanego „Uzdrowiska Latoszyn” - czytamy.
W związku z tym minister zdrowia uznał, że ww. obszar spełnia warunki zawarte w art. 34 ust. 1 ustawy uzdrowiskowej. Istnieją zatem przesłanki uzasadniające wydanie rozporządzenia Rady Ministrów – zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy uzdrowiskowej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)