Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. dodatku dla niepełnosprawnych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 18:40

Zastanawialiśmy się na wtorkowym posiedzeniu rządu nad zwołaniem dodatkowego posiedzenia Sejmu w sprawie projektu dotyczącego 500 zł dodatku dla osób niepełnosprawnych - powiedział we wtorek (9 lipca) w Telewizji Republika szef gabinetu premiera Marek Suski.

Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. dodatku dla niepełnosprawnych?
Świadczenie ma zacząć obowiązywać od 1 października br. Fot. Archiwum

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przyznawany osobom, których dochód nie przekracza 1100 zł. Świadczenie ma zacząć obowiązywać od 1 października br.

Suski pytany o to świadczenie odpowiedział, że rząd "dzieli się" efektami wzrostu gospodarczego.

- Jeśli mamy osiągnięcia gospodarcze, finansowe to one nie służą tylko słupkom i mówieniu, że PKB nam wzrasta, też chodzi o to, żeby tym wzrostem gospodarczym, małym sukcesem podzielić się z obywatelami - stwierdził szef gabinetu premiera.

Dopytywany, czy uda się tak przeprowadzić proces legislacyjny, żeby świadczenie obowiązywało od 1 października, odpowiedział, że jest to realne, lecz będzie trudne.

- Dzisiaj zastanawialiśmy się na Radzie Ministrów, czy nie będzie to wymagało jeszcze jakiegoś dodatkowego posiedzenia Sejmu - powiedział Suski.

Jak przekazało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, projekt zakłada przyznanie 500 zł miesięcznie (świadczenie uzupełniające) osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (dotyczy także niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym), a które nie mają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych ze wszystkich systemów (np. ZUS i KRUS).

Ustalenie prawa do świadczenia - jak podał CIR - będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej, złożony do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe lub do ZUS. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostaną spełnione warunki wymagane do jego przyznania - nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie.

CIR zaznaczył, że ze świadczenia uzupełniającego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Świadczenie będzie zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie wliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Nie będzie ono także wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wspierających rodzinę (dotyczy to np. prawa do świadczeń pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego).

CIR podkreślił, że świadczenie i koszty jego obsługi będą finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum