Będzie bat na niezaszczepionych pracowników: degradacja, albo bezpłatny urlop

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 sierpnia 2021 08:07

To już pewne, że pracodawca sprawdzi czy jego pracownik jest zaszczepiony. Teraz dyskusja weszła na inny poziom: jak zmotywować pracowników do szczepień. Dziennik "Fakt" informuje, że rządz szykuje bat dla niezaszczepionych pracowników: degradacja, albo bezpłatny urlop.

Rząd szykuje bat na niezaszczepionych pracowników Fot. AdobeStock
  • Dyskusja o tym, czy pracodawca ma prawo sprawdzić czy jego pracownik jest zaszczepiony toczy się od wielu tygodni. Sprawa jest już jednak przesądzona
  • Teraz rozstrzyga się, czy pracodawca będzie mógł wyciągnąć konsekwencje względem niezaszczepionych pracowników
  • Według informacji dziennika "Fakt" resort zdrowia przygotowuje przepisy, które pozwolą pracodawcy skierować pracownika bez szczepienia na COVID-19 na urlop i nie wypłacić wtedy pieniędzy

Będzie bat na niezaszczepionych pracowników: bezpłatny urlop

Według informacji dziennika "Fakt" resort zdrowia przygotowuje przepisy, które pozwolą pracodawcy skierować pracownika bez szczepienia na COVID-19 na urlop i nie wypłacić wtedy pieniędzy.

- Najbardziej zależy nam na możliwości weryfikacji zaszczepienia przez pracodawcę - powiedział w cytowanym artykule rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Gazeta podaje, że projekt zakłada, m.in. iż ci, którzy z powodu braku szczepienia zostaną przesunięciu do innej pracy, będą mogli mieć obniżoną pensję.

- Jeśli pracodawca nie będzie mógł zaoferować takiemu pracownikowi innego zajęcia, będzie miał prawo wysłać go na bezpłatny urlop - podaje "Fakt". 

Czytaj więcej: Pracodawca sprawdzi szczepienia. We wrześniu Sejm zajmie się projektem ustawy

Pracodawca sprawdzi szczepienie pracownika. Jest gotowy projekt przepisów. Znamy szczegóły

 

Pracodawca sprawdzi szczepienia

Przypomnijmy: Ministerstwo Zdrowia ma już gotowy projekt przepisów pozwalających pracodawcom na sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw Covid-19.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w połowie sierpnia, że nie dziwi się dezyderatom pracodawców w tej sprawie kierowanym do resortu, bo niezaszczepieni pracownicy będą mieli wpływ na rosnące zakażenia i frekwencję w pracy.

- Pracodawca będzie mógł np. umiejscowić osoby niezaszczepione w tych miejscach, gdzie nie ma dużego kontaktu z innymi osobami. Osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji - zapowiadał wówczas.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum