Będzie 33 tys. łóżek covidowych. Rzecznik MZ przekazał szczegóły

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 listopada 2021 13:20

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że regularnie jest zwiększana baza łóżek covidowych. "Do 20 grudnia uruchomimy dodatkowe 13 tys., z czego w listopadzie siedem tysięcy" - dodał.

Przybywa łóżek covidowych w polskich szpitalach. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik resortu zdrowia w rozmowie z PAP wyjaśnił, że wtorkowe dane dotyczące zakażeń, czyli 16 590 przypadków to o 18 proc. więcej niż tydzień temu (9 listopada)
  • Jak zapewnił rzecznik, obecnie przygotowanych jest ponad 20 tys. łóżek covidowych dla pacjentów zakażonych
  • -  W okolicach 20 grudnia chcemy mieć ok. 33 tys. miejsc covidowych w systemie, przygotowanych na ten odroczony o tydzień, dwa, szczyt czwartej fali, który będzie miał miejsce w szpitalach - zaznaczył

Sprawdź: Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich

Czwarta fala nabiera tempa

Komentując najnowsze dane epidemiczne, rzecznik resortu wskazał, że zanotowano 16 590 nowych zakażeń, czyli ok. 18 proc. więcej niż w ubiegły wtorek. Wówczas MZ informowało o 13 644 nowych przypadkach.

Ministerstwo przekazało również, że zmarły 282 osoby z COIVD-19, w tym większość z innymi schorzeniami.

- Przeprowadzono ponad 82 tys. testów. Co niezwykle istotne, aż 50 tys. zleceń pochodziło wczoraj z podstawowej opieki zdrowotnej. To przełoży się na wyniki dzisiejsze, które w środę zostaną opublikowane. Były już sytuacje, kiedy 40 tys. zleceń pochodziło od lekarzy rodzinnych, ale w ostatnich tygodniach nie osiągaliśmy pułapu 50 tys. z POZ - zaznaczył Andrusiewicz.

Sprawdź: Koronawirus. 16 listopada. Ile zakażeń i zgonów?

Czytaj: Chirurg przerwał operację. Zabieg dokończyła instrumentariuszka. Szpital dementuje

Instrumentariuszka dokończyła operację? Szpital wydał oświadczenie: "Stanowczo dementujemy"

Andrusiewicz: uruchomimy dodatkowe łóżka

Rzecznik MZ wskazał, że w szpitalach przebywa 14 906 pacjentów z COVID-19. W systemie, jak przypomniał, jest obecnie ok. 20 200 tzw. łóżek covidowych.

- Do 20 grudnia uruchomimy dodatkowe 13 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego w samym tylko listopadzie - siedem tysięcy. W okolicach 20 grudnia chcemy mieć ok. 33 tys. miejsc covidowych w systemie, przygotowanych na ten odroczony o tydzień, dwa, szczyt czwartej fali, który będzie miał miejsce w szpitalach - poinformował.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 230 634 przypadki. Zmarło 79 161 osób z COVID-19. 

Czytaj: Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich

Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Szpital tymczasowy pilnie zatrudni pielęgniarki, ratowników i opiekunów medycznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum