Będzie 200 mln zł na oddziały zakaźne. Niedzielski: jesteśmy przygotowani na najgorsze scenariusze

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia28 lipca 2022 13:16

Jesteśmy przygotowani na najgorsze scenariusze, dlatego cały czas inwestujemy w oddziały zakaźne. W tej chwili realizujemy program o wartości blisko 200 mln złotych, którego celem jest odnowa oddziałów zakaźnych w całym kraju oraz zakup dodatkowego sprzętu – mówił 28 lipca na briefingu prasowym minister zdrowia Adam Niedzielski.

Będzie 200 mln zł na oddziały zakaźne. Niedzielski: jesteśmy przygotowani na najgorsze scenariusze
Będzie 200 mln zł na oddziały zakaźne. Niedzielski: jesteśmy przygotowani na najgorsze scenariusze Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował 28 lipca na specjalnie zwołanym briefingu prasowym o realizowanym dofinansowaniu i doposażeniu szpitalnych oddziałów zakaźnych
  • – Realizujemy program o wartości blisko 200 mln złotych, którego celem jest odnowa oddziałów zakaźnych oraz zakup dodatkowego sprzętu – tłumaczył
  • Szpitale mogły ubiegać się w konkursie ministerialnym o pieniądze na przebudowę i modernizację oddziałów, a także doinwestowanie w specjalistyczną aparaturę medyczną 
  • Z dofinansowania skorzysta 30 podmiotów z całej Polski, w tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, przed którym odbyła się konferencja

Minister Niedzielski: 200 mln zł na szpitalne oddziały zakaźne

W czwartek, 28 lipca, minister Adam Niedzielski na konferencji poświęconej sytuacji epidemiologicznej zapowiedział dofinansowanie szpitalnych oddziałów zakaźnych. Placówki mogły ubiegać się w ministerialnym  programie o pieniądze na przebudowę i modernizację oddziałów zakaźnych, a także doinwestowanie w specjalistyczną aparaturę medyczną. 

– Jesteśmy przygotowani na najgorsze scenariusze, dlatego cały czas inwestujemy w oddziały zakaźne. W tej chwili realizujemy program o wartości blisko 200 mln złotych, którego celem jest odnowa oddziałów zakaźnych w całym kraju oraz zakup dodatkowego sprzętu – mówił szef resortu, Adama Niedzielski. 

Obecny na konferencji wiceminister Marcin Martyniak przypomniał natomiast, że placówki mogły starać się o dofinansowanie inwestycji na poziomie 100 procent. – Co oznacza, że żaden z podmiotów aplikujących nie musiał posiadać wkładu własnego – zaznaczył. 

Szpitale mogły ubiegać się o pieniądze na:

  • inwestycje związane z przebudową i modernizacją oddziałów, jak tworzenie śluz, izolatek etc.;
  • zakup wysoko specjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego, sprzętu do dekontaminacji, dezynfekcji pomp infuzyjnych czy aparatury wysoko tlenowej do terapii tlenowej.

Z dofinansowania skorzysta 30 szpitali z całej Polski, w tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, przed którym odbyła się czwartkowa konferencja. Placówka otrzymała 8 mln złotych, najwyższą możliwą do pozyskania kwotę. Z tego, jak zapowiedział wiceminister Martyniak, sfinansuje zakup nowego tomografu komputerowego, angiografu, wysokospecjalistycznej aparatury ultrasonograficznej z kompletem głowic.

Powstanie także siedem nowych stanowisk do nadzoru intensywnej terapii.  Część pieniędzy przeznaczonych zostanie na zakup oczyszczaczy powietrza, dezynfekatorów i urządzeń do dekontaminacji. 

Najnowsze prognozy rozwoju nowej fali zakażeń. Nawet 10 tys. przypadków dziennie 

Jak zapowiedział minister Niedzielski, z najbardziej aktualnych prognoz wynika, że w drugiej połowie sierpnia wzrost nowych zakażeń w kraju osiągnie około 10 tys. przypadków dziennie. Jednak może się też zdarzyć, że apogeum zakażeń przypadnie na pierwszą połowę sierpnia – wtedy dzienna liczba zachorowań byłaby mniejsza i wyniosłaby ok. 7-8 tys.

Podkreślił także, że jeśli chodzi o liczbę zachorowań to właściwie przez ostatni miesiąc, z tygodnia na tydzień poziom nowych zakażeń przekroczył skalę 60 proc. Był nawet tydzień, kiedy wynosił 80 proc.

– Obserwujemy jedno pozytywne zjawisko – to jest hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków. Dzisiaj ta liczba, która wynosi 3,5 tys. nowych przypadków, to tak naprawdę 17-, 18-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia – zaznaczył.

MZ: Omikron łagodniejszy. Nie będzie specjalnych mechanizmów finansowania 

Wcześniej o to, jak resort zdrowia zamierza finansować ochronę zdrowia w nowej fali dopytywali się eksperci zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Prof. Anna Piekarska, szefowa Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi oraz ekspertka Pracodawców RP, zwróciła uwagę, że personel zaczął występować o dodatki covidowe. 

Wojciech Wiśniewski, ekspert ds. ochrony zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich dopytywał natomiast o nadzwyczajne mechanizmy finansowania ochrony zdrowia, w szczególności świadczeń covidowych.

– Koniec marca miał być momentem, kiedy zasadniczo funkcjonowanie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zostanie wygaszone. Czy trwają prace, analizy i składane jest zapotrzebowanie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na finansowanie zadań z tegoż Funduszu w związku z tym, co nas już spotyka i tym co przed nami? – dociekał. 

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i NFZ rozwiali jednak nadzieje medyków na powrót specjalnego trybu finansowania świadczeń covidowych, a także reaktywację dodatków dla personelu szpitali.

– W tej chwili obserwujemy stosunkowo niedużą liczbę nowych zachorowań, które można opanować bez konieczności wprowadzania specjalnych mechanizmów i które nie wyłączają całych oddziałów szpitalnych z realizacji kontraktu – tłumaczył Michał Dzięgielewski, dyrektor departamentu Lecznictwa w MZ. 

Do tematu dodatków covidowych odniósł się podczas czwartkowego briefingu także minister Adam Niedzielski.

– Ze względu na zmianę charakteru pandemii, którą obserwujemy od mniej więcej pół roku, zdecydowaliśmy się wtłoczyć COVID w te same mechanizmy finansowania, które dotyczą każdej innej infekcji. Przy czym szpital, który hospitalizuje pacjenta z COVID, otrzymuje pewnego rodzaju premię, którą dyrektorzy jako menadżerowie dystrybuują według uznana - podkreślił szef resortu zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum