Będzie 15 szpital tymczasowych. A to dopiero początek

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP15 października 2021 07:03

Otwarty zostanie 15 szpital tymczasowy - potwierdził w czwartek, 14 października, Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Obecnie działa 14 takich placówek, jak przyznał rzecznik ich liczba będzie jeszcze rosła.

Będzie 15 szpital tymczasowych. A to dopiero początek
Tak wyglądał w trakcie trzeciej fali pandemii szpital tymczasowy w Warszawie Fot. PAP/Andrzej Lange
  • Otwarty zostanie 15 szpital tymczasowy - potwierdził w czwartek, 14 października, Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia Obecnie działa 14 takich placówek. - W związku z wnioskiem woj. wielkopolskiego będzie ich 15 - przekazał Andrusiewicz
  • Rzecznik resortu przyznał również, że systematycznie liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie zwiększana

15 października spotkanie premiera i ministra zdrowia z wojewodami

W czasie czwartkowej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz rzecznik resortu zdrowia pytany był o pomysł ministerstwa na to, by przestrzegano zasad sanitarnych związanych z pandemią.

- W piątek będzie posiedzenie premiera i ministra zdrowia z wojewodami - poinformował Andrusiewicz.

Przypomniał, że obecnie "nie tylko policja może egzekwować przepisy prawa w zakresie zakrywania nosa i ust, ale również organy podległe samorządom miast i gmin, czyli straż miejska".

- Część miast egzekwuje te przepisy - powiedział rzecznik resortu zdrowia, wskazując np. na środki transportu miejskiego.

- Liczymy, że po rozmowach z wojewodami będzie ukierunkowanie na ściślejszą egzekucję przepisów prawa w zakresie zakrywania nosa i ust - powiedział.

Przypomniał jednocześnie, że minister zdrowia Adam Niedzielski "z racji na bardzo dobrą współpracę z Episkopatem" zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z apelem, aby w kościołach proboszczowie przypominali wiernym o przestrzeganiu obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

Zaznaczył, że minister jest w ścisłym kontakcie z komendantem głównym Policji i na bieżąco wymieniają się informacjami na temat tego, jak wygląda egzekucja prawa.

Będzie 15 szpital tymczasowy w Polsce

Pytany o zapas łóżek covidowych, Andrusiewicz powiedział, że "tylko w ostatnim tygodniu na samej Lubelszczyźnie zwiększyliśmy dostępność łóżek o 33 proc., a na Podlasiu o 45 proc."

Zaznaczył, że mówiąc o wydolności systemu ochrony zdrowia i skali czwartej fali, nie wystarczy kierować się jedynie liczbą zajętych łóżek. Zaznaczył, że ważna jest także tworzona baza łóżek.

- Póki możemy ją tworzyć, to robimy - oświadczył Andrusiewicz.

Wspomniał, że również wojewoda wielkopolski zwrócił się do ministra zdrowia o otworzenie kolejnego szpitala tymczasowego.

- Dzisiaj w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W ciągu ostatniego czasu zostały otwarte dwa kolejne - powiedział rzecznik resortu zdrowia. W związku z wnioskiem wojewody wielkopolskiego będzie ich 15 - powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że systematycznie liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie zwiększana. Zapewnił, że liczbę łóżek covidowych można zwiększyć do 11 tys. w ciągu 24-48 godz., a w następnych 24-28 godzinach do 17 tys. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum