Będą unijne paszporty dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Polska jest za

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2021 09:14

Przywódcy 27 państw UE będą rozważać wprowadzenie specjalnych paszportach dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Polska jest za.

Będą unijne paszporty dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Polska jest za
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcję zainicjował premier Grecji, który kilka dni temu napisał w tej sprawie list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. To miałoby pomóc zwiększyć możliwości podróżowania w UE. 

Jak mówi na łamach "Rzeczpospolitej" Stefan De Keersmaecker, rzecznik prasowy KE, dyskusje z państwami członkowskimi na temat uznawania świadectw szczepień trwają.  

Wątpliwości niektórych państw budzi jednak np. fakt uprzywilejowania ludzi, którzy mieli możliwość się zaszczepić, względem tych, którzy muszą jeszcze czekać. Dlatego prawdopodobnie ewentualna decyzja w tej sprawie zapadnie, gdy szczepienia będą bardziej zaawansowane.

Na początek będzie się wydawać wszystkim zaszczepionym tzw. kod QR. To ma potem umożliwić korzystanie z usług medycznych bez konieczności przeprowadzenia testów, nieliczenie do limitów liczby osób w czasie spotkań towarzyskich, brak obowiązku kwarantanny po kontakcie z osobą chorą na Covid-19 i zwolnienie z kwarantanny.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze