Będą kolejne szpitale drugiego i trzeciego poziomu dla pacjentów z COVID-19

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 13:23

Na pewno będą nowe placówki szpitalne drugiego czy trzeciego poziomu; decyzje administracyjne wojewodów zapadną w ciągu najbliższych godzin - powiedział w poniedziałek (28 września) rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Będą kolejne szpitale drugiego i trzeciego poziomu dla pacjentów z COVID-19
Początkowo tylko szpital w Grudziądzu, położony w woj. kujawsko-pomorskim, został wyznaczony na III poziomie do przyjmownia pacjentów z COVID-19 z województwa pomorskiego. Fot. strona www. szpitala w Grudziądzu

- Decyzja administracyjna jest zawsze przy powoływaniu kolejnych szpitali drugiego czy trzeciego poziomu i łóżek na pierwszym poziomie; tej decyzji na pewno nie unikniemy - powiedział Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

- Na pewno będą to nowe placówki, ale szerzej powiemy o tym, kiedy już zostaną wydane decyzje po stronie wojewodów - dodał. Poinformował jednocześnie, że nastąpi to w najbliższych godzinach.

Do tej pory głównymi placówkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. Strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

W pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdują się 374 szpitale należących do tzw. sieci szpitali. Tam mają powstać miejsca izolacji pacjentów oczekujących na wynik testu na COVID-19. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do drugiego poziomu. Tam będą leczeni pacjenci wymagający m.in. wsparcia oddechowego po zakażeniu COVID-19.

Na najwyższym, trzecim poziomie, znalazło się dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Do placówek wysokospecjalistycznych będą trafiać pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia, w tym zabiegów z innych zakresów.

We wszystkich szpitalach można udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem.

Przypomnijmy, że samorządy sygnalizują konieczność uzupełnienia sieci szpitali covidowych II i III poziomu. Przedstawiciele samorządu woj. pomorskiego apelowali do wojewody pomorskiego o wskazanie placówek, które miałyby zajmować się ciężkimi przypadkami COVID-19 oraz osobami, które poza Covid-19 cierpią też na inne schorzenia. Chodziło m.in. o szpitale wysokospecjalistyczne - wyposażone w odpowiedni sprzęt, w których u pacjentów covidowych "dodatnich" można przeprowadzać zabiegi z różnych dziedzin medycyny.

W ostatnim czasie, kiedy liczba zakażeń w kraju i w Pomorskiem zaczęła dynamicznie rosnąć, w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy zaczęło brakować personelu, a Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, znajdujący się na III poziomie, do którego mieli trafiać pacjenci z woj. pomorskiego, przestał ich przyjmować z powodu braku miejsc.

Po tym apelu dwa szpitale w woj. pomorskim - 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie - zostały wyznaczone do leczenia ciężkich przypadków COVID-19. Wcześniej w województwie pomorskim nie przewidziano usytuowania szpitala covidowego trzeciego, najwyższego poziomu leczenia. Najbliższym szpitalem na tym poziomie był ten położony w Grudziądzu, w woj. kujawsko-pomorskim.

PAP - Dorota Stelmaszczyk

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum