Będą kolejne krajowe sieci zdrowotne. W planach neurologiczna i hematologiczna
Krajowe sieci: onkologiczna i kardiologiczna to nie koniec działań Ministerstwa Zdrowia na rzecz poprawy jakości opieki nad pacjentem. Na antenie RMF FM minister Adam Niedzielski zdradził, że powstanie również sieć neurologiczna i "prawdopodobnie hematologiczna".

- - Jeżeli chodzi o Krajową Sieć Onkologiczną, jesteśmy już po uchwaleniu ustawy drugi raz w Sejmie, bo wróciła z Senatu - mówił na antenie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski
- - Czekamy na podpis pana prezydenta: rzeczywiście pan prezydent bardzo przychylnie odnosi się do tego projektu - podkreślił
- - Po podpisaniu, od momentu ogłoszenia rozpoczynamy prace - te prace w gruncie rzeczy już trwają, bo wyznaczać będziemy ośrodki referencyjne i organizować cały system - dodał Niedzielski
Większe możliwości leczenia w ośrodkach sieci onkologicznej
Ośrodki, które wejdą w skład Krajowej Sieci Onkologicznej, to, jak mówił minister, "te, które zapewniają coraz większe możliwości leczenia".
- Założeniem jest to, że niezależnie od miejsca, w którym rozpocznie się leczenie, wszędzie zapewniony będzie ten sam standard, ale nie tylko dlatego, że jest procedura, ale dlatego, że konsylia lekarskie, które będą prowadzone, będą prowadzone z udziałem specjalistów z wyższych ośrodków referencyjnych - tłumaczył Adam Niedzielski.
Pacjent będzie miał telefon komórkowy do koordynatora lub asystenta
Minister dodał, że osoba, która będzie prowadzić pacjenta, w sieci onkologicznej będzie nazywać się koordynatorem, a w kardiologicznej - asystentem. Pacjent będzie miał telefon komórkowy do koordynatora lub asystenta, co ma posłużyć np. w celu zapisania do lekarza.
- To już działa - działało w pilotażu, gdzie mieliśmy Dolny Śląsk, świętokrzyskie i potem jeszcze dołączyły dwa województwa - dodał minister.
Niedzielski przyznał, że sieć kardiologiczna tak naprawdę ruszyła w zeszłym roku w formie pilotażu. - Jeżeli chodzi o rozwiązanie ustawowe, idąc śladem sieci onkologicznej, planujemy rozwiązanie ustawowe na rok 2024, najpierw trzeba przetestować rozwiązania, będziemy pracowali nad ustawą - zaznaczył.
Będą nowe sieci: neurologiczna i być może hematologiczna
Minister zapowiedział także powstanie sieci neurologicznej i "prawdopodobnie hematologicznej". - Krok po kroku - dodał.
Na pytanie, czy tak nie powinna działać cała publiczna służba zdrowia, odrzekł, że "ona wymaga organizowania w poszczególnych zakresach".
- Rozmowa o reformach jest możliwa od momentu, kiedy zapewniliśmy pewne ramy finansowe funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, bo daliśmy gwarancję siedmiu procent PKB. Można dużo dyskutować o reformowaniu, o poprawianiu, tylko że bez tego po prostu nie ma szans zrobienia rozwiązań, które będą w jakikolwiek sposób przyjazne dla pacjenta - skomentował minister.
Trzy nowe akredytacje CMJ dla przychodni POZ
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)