Będą finansowe konsekwencje za brak obowiązkowych szczepień na COVID-19
Medycy, personel pomocniczy w ochronie zdrowia oraz pracownicy aptek mają czas do 1 marca na szczepienie przeciwko COVID-19. Co jeśli obowiązku nie spełnią? O możliwych konsekwencjach, w tym tych finansowych, mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jeszcze przed świętami ogłoszono rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19
- Obowiązek obejmie medyków, ale również pracowników niemedycznych podmiotów leczniczych, farmaceutów oraz studentów kierunków medycznych
- Czas na pełne zaszczepienie wymienionych w rozporządzeniu grup zawodowych wyznaczono do 1 marca 2022 roku
- Jakie kary dla opornych przewiduje Ministerstwo Zdrowia? Resort zdrowia konkretów w tej sprawie nie podał, natomiast o możliwych konsekwencjach, w tym również finansowych mówił w rozmowie w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski
- Zapowiedział, że niezaszczepieni medycy zostaną odsunięci od pracy przy pacjentach, nie będą też mogli otrzymywać dodatków covidowych
Sprawdź: W 2022 podwyżki dla pielęgniarek, ratowników, opiekunów
Od 2022 na L4 bez pieniędzy. Wchodzą zmiany w zwolnieniach lekarskich
Od stycznia kontrole L4 po nowemu. ZUS sprawdzi logowanie telefonu i dane z biura podróży
Finansowe konsekwencje dla niezaszczepionych medyków
Medycy, ale również pracownicy niemedyczni podmiotów leczniczych, farmaceuci oraz studenci kierunków medycznych mają czas do 1 marca 2022 roku na wykonanie pełnego szczepienia przeciwko COVID-19.
Co, jeśli obowiązku narzuconego rozporządzeniem ministra zdrowia, nie dopełnią?
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia o kary dla opornych byli pytani już wielokrotnie, ale zazwyczaj odpowiadali mniej lub bardziej ogólne. Bardziej konkretnej odpowiedzi udzielił w rozmowie w RMF FM przed świętami (22 grudnia) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sprawdź: Obowiązkowe szczepienie na COVID-19. Wiemy, kogo obejmie. Jest rozporządzenie
Dodatki covidowe bez zmian. Nie będzie nowych zasad przyznawania świadczeń
Ważne zmiany w urlopach od 2022 roku
Niedzielski o niezaszczepionych medykach: "nie życzę tego pacjentom"
- Nie życzę pacjentom, szczególnie tym z wielochorobowością, żeby obsługiwał ich medyk niezaszczepiony. Szczególnie jak przychodzą do mnie szefowie hospicjów, którzy wręcz żądają, żeby taki obowiązki wprowadzać, bo oni absolutnie takiego ryzyka na siebie nie wezmą, żeby narażać ludzi ciężko chorych na jeszcze dodatkowe powikłania. Mój punkt widzenia jest tu dosyć twardy - powiedział w rozmowie minister zdrowia.
Pytany o możliwość przesunięcia niezaszczepionego lekarza na inne stanowisko pracy, odpowiedział, że będzie można odsunąć takich medyków od bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Jak dodał w sprawie będą jeszcze prowadzone rozmowy z dyrektorami szpitali i instytutów.
Sprawdź: Od 2022 nowy podatek zdrowotny. Danina wchodzi już 1 stycznia
Od 1 stycznia ZUS zapłaci więcej za pobyt w szpitalu. O ile wzrośnie zasiłek?
Rewolucja w ZUS od 2022 roku. Mniejszy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie
Bez szczepienia nie będzie dodatku covidowego
- Będę, rozmawiając z instytucjami, które mi podlegają, czyli na przykład NFZ, który kontraktuje świadczenia, podkreślał aby wszystkie warunki, które kwalifikują do świadczeń wymagały odpowiedniego zaszczepienia - zadeklarował szef resortu zdrowia.
Ale to nie koniec. Brak szczepienia oznacza również konkretne konsekwencje finansowe.
- Mamy tak skonstruowany system finansowania opieki zdrowotnej, że praca przy chorych na COVID-19 jest związana z wypłatą dodatków (dodatków covidowych-przyp.red.), które podwajają wynagrodzenie. Myślę, że osoby niezaszczepione absolutnie nie powinny się narażać na ryzyko zakażenia, więc na pewno nie będą też mogły korzystać z tego rozwiązania - zapowiedział Niedzielski.
Minister zdrowia przyznał, że gdyby sam był pracodawcą to z niezaszczepionym lekarzem "absolutnie nie chciałby kontynuować współpracy". Dopytywany, czy zwolniłby takiego pracownika odpowiedział, że tak.
Czytaj również: 33 zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dotyczą m.in. pielęgniarek, ratowników, NFZ i leków
Obowiązkowe szczepienie do 1 marca. Dla kogo?
Dodajmy, że rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 (nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii) wprowadza obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez:
- osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
- osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;
- studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego
W rozporządzeniu wskazano, że szczepienie należy wykonać nie później niż do dnia 1 marca 2022 r., "przez zaszczepienie się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki".
- Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 ma zastosowanie także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - czytamy w uzasadnieniu.
W dokumencie przypomniano, że certyfikat ozdrowieńca nie jest przeciwskazaniem do szczepienia się, a "jego termin ważności 180 dni nie ogranicza prawa do wystawienia UCC po szczepieniu przeciw COVID-19".
Zastrzeżono natomiast, że obowiązek szczepień "nie będzie miał zastosowania do osób, które mają przeciwwskazana do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia".
Czytaj także: Samorządy zawodów medycznych wystosowały wspólny apel o obowiązku szczepień
Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowej przyczyny. Duże zmiany w L4
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (23)